BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRK HALKI SURİYELİ GEÇİCİ SIĞINMACILARI İSTEMİYOR

2 dakika okuma süresi

Ekonomik krizin her geçen gün arttığı, insanların geçim sıkıntısı içinde pazarlardan artıkları topladığı, işsiz sayısının 12 milyonu bulduğu ve son tedbirler nedeniyle 1,5 milyon kişinin de işsiz kaldığı bir dönemde, gençlerimiz üniversiteyi bitirmesine rağmen iş bulamazken, Türk halkı; hükümetin artık Suriyeli sığınmacılara ülkemizde ve Suriye’nin Kuzey’in de mali olarak desteklemesini, sağlık hizmetlerinden bedava yararlandırmasını ve üniversitelerimizde okutulmasını istemiyor. Bunlar Türk halkına ağır geliyor.

SON 10 YILDA TÜRK HALKINDA CİDDİ BİR FAKİRLEŞME VAR

Ulusal gelirimiz 7 bin dolar sınırına gerilerken bizim böyle bir lüksümüz yok. Danimarka’da hükümet, Suriye’de savaş bitti diye ülkedeki az sayıda Suriyeli geçici sığınmacıyı geri yollarken, aynı şeyi Almanya’da yapmaya başlıyor. Yalnız Almanya’dan, Danimarka’dan yollanan Suriyeli sığınmacılar ilk önce Türkiye’ye geliyorlar ve buradan ülkelerine gitmeleri bekleniliyor. Türkiye’ye gelen sığınmacılar buradaki şartları inanın Danimarka’dan da, Almanya’dan da daha iyi olduğunu görüp, ülkemizde kalma savaşı veriyorlar.

TAVAK VAKFININ ÇALIŞMALARI

3 hafta önce TAVAK Vakfı’nın bu konuda ciddi araştırmalar yapan Ümit Özdağ’ın yönlendirdiği 21 Yüzyıl Türkiye Enstitüsü ile yaptığı toplantı çerçevesinde uzmanların üzerinde birleştiği konu Suriyeli geçici sığınmacıların bir an önce gitmesine yönelikti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı hiç Suriyelilerdeki Koronavirüs olaylarından bahsetmiyorlar.

AB VE ESAD REJİMİ İLE ANLAŞILMALI

5,4 milyon Suriyeliye artık ülkemizde bakamayız. Türkiye’nin Esad Rejimi ile görüşmeler başlatıp bir anlaşma çerçevesinde bunları bir an önce geldikleri gibi geri yollamamız lazım. Suriye’de iç savaş bitti. Biz maalesef bu iç savaşa müdahil olduk ve oradan cihatçısını, hırsızını, işe yaramayan ne kadar Suriyeli varsa ülkemize aldık. Bunların geri gönderilmesi lazım. AB, bu konuda Türkiye’ye 2018-2020 yılları arasında ödemediği 9 milyar Euro’yu ödeyip, Suriyelilerin ülkemizden kendi ülkelerine dönüşü için katkı sağlaması gerekiyor. Bunu AB’nin önüne koymamız lazım.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir