BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE-ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞMESİ HİÇBİR YENİLİK GETİRMEDİ

2 dakika okuma süresi

Mevlüt Çavuşoğlu’nun büyük bir baskı yaparak Berlin’e yaptığı ziyarette ele alınan en önemli konu, Almanya-Türkiye arasındaki dış ticaret açığının 2021’de 40 milyar dolara yaklaşacağı oldu. Bu Almanya için çok büyük bir rakam değil. Çavuşoğlu, Almanya’daki Türklerin sorunlarına bu seferde değinmedi.

HEİKO MAAS’IN BAKANLIKTA SON AYLARI

Heiko Maas’da artık Almanya’da son günlerini dolduran bir dışişleri bakanı. Almanya’ya Dışişleri Bakanı olarak parlak bir dönem yaşatmadı. Türkiye’ye karşı çok dikkatli ve tedbirli, Türkiye’yi incitmek istemiyor ama AB konusunda Almanya’nın hiçbir adım atmadığını vurguladı. Almanya ziyareti sürecinde Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli geçici sığınmacılar için hiçbir olumlu geri dönüş almadı.

ÇAVUŞOĞLU ÖNEMLİ SORUNLARI ÇÖZEMEDİ

Dışişleri Bakanımız bu konularda maalesef çok başarılı değil. Şimdi de Rusya’ya gidecek fakat Dışişleri’nde herhalde bakanı çok iyi hazırlamıyorlar. Bunlar bizim için olumsuz gelişmeler. Angela Merkel’in son günlerinde Türkiye’ye yönelik AB’ye herhangi bir tavsiyesi de olmuyor. En önemli başlıklardan olan Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi konusunda da atılım yapılmasını öngörmüyor.

ALMAN TURİSTLER GEÇTİĞİMİZ YILDAN DAHA AZ SAYIDA ÜLKEMİZE GELECEK

Heiko Maas, Almanya’da silik bir dışişleri bakanı olarak 26 Eylül’e kadar çalışacak, ondan sonra hiçbir zaman ne partide, ne de Almanya’da ismi anılmayacak bir bakan olarak kalacak. Türk-Alman ilişkilerinde ele alınacak çok daha önemli konular var. 3,3 milyon Türk kökenli insanımızın da sorunları maalesef bugünkü görüşmelerde pek ele alınmıyor. Mevlüt Çavuşoğlu, Alman turistlerin gelmesi için çok bastırdı ama Heiko Maas bu konuda Türkiye’ye umut verecek hiçbir açıklama yapmıyor. Bu yıl Türkiye’ye gelecek Alman turist sayısı 2020’nin de altında kalacak. Buna ilave olarak Almanyalı Türklerde de Türkiye’ye turist olarak gelme konusunda bir eğilim yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir