BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Alaçatı’da doğal yaşam tehdit altında!

3 dakika okuma süresi

Şu anda bir İnşaat firması tarafından gasp edilen,
Alaçatı Sulak alanı doğa bilimcileri eşliğinde gezildi.

Alaçatı sulak alanı surf körfezinden başlayarak Kutlu Aktaş barajına kadar devam eden kanalla geniş bir habitat alanını kaplıyor . Burada 154 farklı kuş çeşidi fotoğraflandı, kayıt altına alındı. Deltada başta dünyanın en egzotik kuşlarından olan flamingolar ve bir birinden güzel kuşlar ve sörf körfezinden giren balıkların bu alanda yumurtalarını bırakıyor, kuşlar , balıklar ve bir çok hayvanın, böceğin, bitkinin yer aldığı bu alanda tabiat inanılmaz bir ekolojik denge yaratmış.

Son yıllarda beton saldırısı altında sulak alan 1990’lar da zamanın Başbakanı Süleyman Demirel’in onayı ile ve bu alanın Venedik gibi kanallar, deniz kıyısında halkın gezebileceği, parklar ve kahveler bulunan 50 metrelik rıhtımları olan bir turizm cenneti projesi vaadi ile belediyeye devri sağlanmıştı. Belediye daha sonra yüzde 5 ortaklıkla Alaçatı port adlı bir şirkete alanı devretti. Uyanık şirket yüzde 5 pay ile ortak olan Çeşme Belediyesinin Başkanını yönetim kurulu başkanı yaptı. Betondan evler inşa etti ve bölgeyi halkın kullanımına kapattı.

Bu şirket şimdilerde sörf körfezinin doğal sit alanı olması gereken kısmına betondan evler yapıyor denizin kıyı kenar çizgisini değiştirerek tanesi 1-2 milyon avrodan önüne tekne bağlanabilecek özellikteki villaları pazarlıyor. Şirket 14.10.2020 tarihinde Çeşme Belediyesi’den 5 adet ruhsat almış. Belediye bu ruhsatları 2005’de verilmiş bie ÇED raporuna dayandırmış. Bu işte bir terslik var, birincisi 2005 de, 16 yıl önce verilen ÇED raporu 2021 ruhsatı için ne kadar güncel ? Bir ikincisi bu ruhsatlarda kıyı çizgisi belirlenmediği için bu torpilli şirket kanal içine iş makinaları sokuyor, tekneler için denizden kanallar açıyor, betondan evlerin arkasına kafasına göre deniz kanalları kazıyor, deniz ve tatlı suyun birleştiği deltada sulak alanı harap ediyor.

Alaçatı sulak alanı resmi olarak sulak alanlar listesine girmelidir. Bu bölge ranta kurban gitmemeli, sulak alanın betonlaşmasına, bozulup doğal dengenin yok edilmesine karşı çıkılmalıdır.

Bu tahribatların hepsi 8.Nisandan beri vatandaşlarca fotoğraf ve video ile tespit edildi, Çeşme Savcılığına, Cumhurbaşkanlığı’na şikayette bulunuldu. Halkın yaranına olacak diye alınan izinler ise tamamen 1-2 zengin vatandaş yararına dönüştürüldü. Bu bölgeye normal ölümlü halkın girmesi, deniz kıyısında dolaşması Alaçatı Port güvenliğince yasaklanmış durumda.

Alaçatı port firmasına 1-2 milyon bayılan mutlu azınlık evininin arkasına arabasını, evinin önüne ise teknesini bağlama hakkına sahip. Alanın esas sahibi halk ise dışarıda kalmak zorunda, evlere bile fazla uzun süreyle bakması yasak, hemen güvenlik geliyor.

Bölge halkı günlerdir bu alanda gözü dönmüş rant hastası inşaat firmalarının, insanların, makamların, ufacık bir rant için binlerce yıldır devam eden habitat alanını yok etmesini üzülerek gözlemliyorlar ama ellerinden bir şey gelmiyor. Bölgenin uyarlı insanları, kısıtlamadan sonra tüm sivil toplum örgütlerinin katılımı ile yerinde tespit yapacak, inşaatı telin edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir