BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AVRUPALI TÜRKLER KENDİLERİNİ UNUTULMUŞ HİSSEDİYORLAR

2 dakika okuma süresi

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında 7,6 milyon Türk kökenli insanımız yaşıyor. Belirli bir bölümü içinde yaşadıkları ülkenin vatandaşlığını alsalar da çoğu kendi vatandaşlıklarını kaybetmemiş durumda.

AVRUPALI TÜRKLERİN SORUNLARI

Tam olarak ne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başka ülkelerin vatandaşlığına geçtiğini hiçbirimiz doğru olarak bilmiyoruz. Bu 7,6 milyon insanın takriben 6,2 milyonu Avrupa ülkelerinde yaşıyor. Bunun 5,4 milyonu AB ülkelerinin sınırlarında yaşayan insanlarımızdan oluşurken, İsviçre, İngiltere, Norveç gibi ülkeleri de katarsak 6,2 milyona ulaşabiliriz. Pandemi sürecinde başkonsolosluklar Türk insanına kolay kolay randevu vermiyorlar. Pandemiye karşı tedbir olarak görüşmeyi kabul etmiyorlar. Birçok insanın konsolosluklarda pasaportlarının süresinin uzatılamadığı, NOTER tasdiklerinin yapılamadığı da ortaya çıkıyor.

OTOMATİK BİLGİLENDİRME ANLAŞMASININ DOĞURDUĞU SORUNLAR ARTIYOR

Bunun dışında AB ülkelerinde Türklerin başında bir kabus var. Otomatik bilgilendirme süreci kapsamında birçok Avrupa ülkesi Türklerin ülkelerindeki yatırımlarını, gelirleri, arsalarına kadar tüm bilgileri almak istiyorlar. Tespit ettikleri zaman hem Avrupa’daki ülkelerden aldıkları sosyal yardımları keserken, diğer taraftan da cezalandırıyorlar. Bu verilere ulaşmak için Hollanda ve Avusturya hükümetleri, Türkiye’de belirli firmaları görevlendirerek bunlara casusluk yaptırıyor.

AVRUPA’DA TÜRKOFOBİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Avrupa ülkelerinde genel olarak işsizlik artmış durumda. Bu durum özellikle genç Türkleri etkiliyor. Bunun üzerine artık her ne kadar İslamafobi azaldıysa da bunun yerine gelen Türkofobi büyük boyutlara gelmiş bulunuyor. Tayyip Erdoğan hükümetine tepki gösteren Avrupalılar, Türkofobi’nin gelişmesine de ister istemez katkıda bulunuyorlar. Aşı konusunda belirli güvence alamayan Türk insanı, tatillerinde Türkiye’ye gelemiyor veya gelmek istemiyor. Bugünkü hükümetin Avrupalı Türklere yeteri kadar ilgi göstermediğinden hareket ediliyor. Buna karşılık muhalefette de bu konuda herhangi bir yaklaşım yok. Bu açıdan bu insanlarımız yalnız bırakıldıkları hissi içerisindeler. Yavaş yavaş Türkiye’den de kopuyorlar.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir