BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’DEN AVRUPA BİRLİĞİ ÇIKIŞI

3 dakika okuma süresi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Avrupa Günü nedeniyle uzun bir açıklama yaptı. Avrupa Birliği’nin Türkiye’siz bir yaşam şansının uzun sürede fazla olmayacağını dile getirdi. Bu Türk insanını belirli konuda motive etti. AB son zamanlarda hep ağzımıza alınmayan bir konuydu.

AB’NİN GENİŞLEME STRATEJİSİ DEVAM EDECEK

27’lerin Avrupa’sı, 2020’li yıllarda 33’lerin Avrupa’sı olacak. Balkan ülkeleri hızlı bir şekilde AB’ye dahil olacaklar. Bölünme aşamasındaki Ukrayna’da bu kadar kısa zamanda olmasa bile AB’ye ciddi bir şekilde aday olacak. AB’de şu anda Türkiye’yi tam üye olarak görmek isteyen bir ülke yok. Buna karşılık AB’ye Türkiye’den olumlu sinyaller vermek mümkün. Bu da TAVAK Vakfı olarak kamuoyunun gündemine getirdiğimiz AB ile “özel statü” olabilir.

TÜRKİYE ÖZEL STATÜ İLE AB’YE ORTAK OLABİLİR

İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla boşalan yerine nüfusuyla görkemli bir ülke olan Türkiye’nin üye olması, AB’nin öncelikle Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde önemini arttırır. Daha sonra AB diğer konularda da geniş bir nüfusa sahip olur. AB ile özel statü dediğimiz zaman bunun 3 ayağı var.

1) Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde Türkiye’nin NATO üyesi olarak söz sahibi olması ve 60 bin kişilik öngörülen vurucu kuvvete 6 bin kişilik askerimizin yanında AB ülkesi olmamasına rağmen Türkiye’nin karar mekanizmasında yer alması.

2) Gümrük Birliği’nin yenilenmesi. Bu hem AB’nin, hem de Türkiye’nin ciddi bir şekilde çıkarına olacak bir gelişme.

3) AB’nin bütçesine katkıda bulunmak ve katkı almak. AB’nin üye ülkelere yaptığı oransal ödemeleri Türkiye’de yapabilir. Buna karşılık tarımsal garanti fonu, bölgesel ve sosyal stukrur fonundan pay alabilir. Bu ekonomik olarak Türkiye’nin lehine olan bir gelişme.

Serbest dolaşım hakkı ve politik katılım hakkını kimse şu anda öngörmüyor. Bunların gelişmesi içinde Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin önerdiği şartları yerine getirmesi    gerekiyor.  

ÖZEL STATÜYÜ DESTEKLEYECEK ÜLKELER VAR  

Türkiye’nin AB perspektifinin yeniden açılması, bölgedeki önemini de arttıracaktır. Irak, Suriye, Mısır ve Türkiye ilişkilerine daha önem vereceklerdir. Ayrıca bundan sonra Güney Kıbrıs ve Yunanistan’da Türkiye’ye karşı atacak adımları iki kere düşünmek zorunda kalacaktır. Özel statüye en fazla destek olacak ülkede Almanya olacaktır. Bunun dışında Doğu Avrupa ülkeleri, İspanya ve İtalya ile birlikte Türkiye’nin önünü açacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir