BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

17 MAYIS SABAHINDAN İTİBAREN TÜRKİYE NORMALE DÖNMELİ

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de uzun bir süredir sokağa çıkma yasağı var. Hoş bu sokağa çıkma yasağını çok ciddiye alan yok. 11 milyon insanın özel izni var, dışarı çıkabiliyor, her şeyi yapabiliyor. Ancak belirli insanlar için bu yasak, belirli ölçüde korkutucu olmaya devam ediyor.

KADEMELİ BİR ŞEKİLDE NORMALLEŞMEYE GEÇİLMELİ

Yaşlılar, hava almak için mezarlıklara gidip, mezarlıkları dolaşıyorlar. Polis keyfi olarak bazı yakaladıklarına ceza keserken, diğerlerine göz yumuyor. En önemlisi işletmeler çöküş halinde. Restoranlar, aş evleri uzun zamandır kepenklerini açmadılar. Paket servis ile yemek yiyenler belirli bir kitle…

RESTORANLAR TEDBİRLİ ŞEKİLDE AÇILMALI

17 Mayıs’ta artık tüm restoranların kurallara uyma şartıyla açılmaları şart. Şimdi yalnızca açık havadaki mekanların açılacağını söylüyorlar. Gastronomi ekonomisi araştırması çerçevesinde, Türkiye’deki restoranları ancak %30’nun açık havada yeri var. Bunların dışındakilerin hiçbir şekilde böyle bir olanağı yok. Belirli kurallara uyarak bunlarında açılması gerekiyor. Sokağa çıkma yasağının da saatleri değişmeli. Artık restoranlar, içkili mekanlar da dahil olmak üzere 23:00’a kadar açık olmalı ve yasaklar 24:00’de başlamalı. İnsanlar evlerine bu şekilde hapsedilmemeli.

AŞI KONUSUNDA TÜRKİYE BAŞARISIZ OLDU

Berberler, kuaförler, spor salonları vb yerlerinde artık açılma zamanı geldi. Bunlara da her türlü olanak tanınmalı. Bu arada Türkiye ciddi bir şekilde aşı sorununu çözmeli. Aşısızlık insanlar için korkunç bir boyut kazandı. Türkiye’ye turist göndermeyen ülke sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’ye güvenceli bir ülke olarak görmüyorlar. En son UEFA’nın Şampiyonlar Ligi Final’ini İstanbul’dan alması da ülkemizin imajına çok büyük darbe vurdu. Devlet, tüm koruyucu tedbirleri alarak insanlara artık özgürlüklerine dönme şansı tanımalı. Ülkede 5 müteahhitte verdiğimiz taahhütlü ödemeleri kesip, işsizliğin bu kadar yükseldiği bir dönemde özellikle genç işsizler için iş sahalarının hazırlanması lazım. Türkiye’de ekonominin bitişi uzun süredir Türkiye’nin bambaşka sorunlarla karşı karşıya kalmasını beraberinde getirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir