BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ÇEVREMİZDEKİ TEHLİKELER BÜYÜYOR

2 dakika okuma süresi

Türkiye coğrafi olarak maalesef çok sorunlu bir bölgede yer almaktadır. Güzel vatanımız 3 tarafı denizlerle çevrili, güzel tabiatıyla ön plana çıkan bir ülke olmasına rağmen son günlerde İsrail’in Filistin’e yaptığı baskı, Filistin’den gelen karşılıklar sonrası artık ciddi bir iç çatışmanın gerçekleşeceği bekleniliyor.

BÖLGEMİZ YENİ BİR ÇATIŞMA SÜRECİNE DOĞRU ÇEKİLİYOR

İsrail, hunharca saldırılarına devam ederken, Filistinliler ellerindeki tüm imkanlarla karşı koymaya çalışıyorlar. Diğer tehlike ise Ukrayna ve Rusya arasında. Putin, kararlı bir şekilde Ukrayna’nın Doğu’suna el koymuş durumda. Batı Ukrayna (artık bu terimi çok sık duyacağız) bir taraftan NATO’ya üye olmak isterken, diğer taraftan da AB ile ilişkilerini çok daha ciddi bir konuma getirmek istiyor. İran-ABD çatışması her an ortaya çıkabilir. ABD, İran’a yaptırımlarla kararlı bir çizgi izlerken, Çin ve Rusya’ya da sert bir politika uyguluyor. Suriye ve Irak’ta ABD, Kürt devletini geliştirmek ve sahasını büyütmek için çaba gösteriyor.

YUNANİSTAN EGE VE DOĞU AKDENİZ’DE GERİLİMİ TIRMANDIRIYOR

Yunanistan, AB ve ABD ile sorunları artan Türkiye’yi “nasıl daha fazla sıkıntıya sokabilirim?” konusunda büyük bir uğraş veriyor. Ege’de, Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi tahrik etmek için her şeyi yapıyor. Maalesef Doğu Akdeniz’de büyük ölçüde başarılı da oluyor. Güney Kıbrıs, Mısır, İsrail ilişkilerini kullanıyor.

MISIR VE LİBYA’DA YENİ GELİŞMELER VAR

Bakalım Mısır’ı kendi safımıza çekebilecek miyiz? Sisi’yi çok dışladık, şimdi ilişkileri düzeltmek zaman alacak gibi gözüküyor. Aynı şekilde Libya’da da yeni gelişmeler oluyor. Libya, Türkiye’nin askerlerini Libya’dan çekmesini istiyor. Bunlar hangi askerler? Suriye’den götürdüğümüz paralı askerler mi, yoksa kendi askerlerimiz mi? Tam olarak Türkiye kamuoyuna da bu yansımadı. Çevremizde sorunlarımız artarken ülkemizde birlik ve beraberliğin olması şart. Bu sorunların Türkiye hakkından gelebilir. Bölgenin her ne olursa olsun en güçlü ülkesi konumunu Türkiye hala koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir