BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DOĞU TÜRKİSTAN VE UYGUR TÜRKLERİ UNUTULMAMALI

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de televizyonlar 5 gündür programlarını yalnız Filistin olayları üzerine ayırdı. Türkiye’nin çok büyük dostu olan Filistinlilere (!!) karşı yapılan saldırılar kınanıyor, sokaklarda gösteriler tertipleniyor ve Türkiye bütün uluslararası kuruluşları ayağa kaldırmaya çalışıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ MEZALİM NEDEN GÖRÜLMÜYOR?

İyi hoşta, aynı Türkiye acaba 1,5 yıldır Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine Urumçi, Kaşgar ve Turfan’da yapılan mezalime niye ses çıkarmadı? Toplama kamplarında 1 milyonun üzerinde Uygur Türkleri var. Bunlar, her türlü eziyeti uğruyorlar, kadınların ırzına geçiliyor, Uygur çocukları Çinli ailelere evlatlık olarak veriliyor. Dünyanın hiçbir yerinden gazetecilerin bölgeye gelmelerine izin verilmiyor. Türkiye’nin Çin Büyükelçisi de bu bölgeye giremiyor, yasaklı olarak bulunuyor.

TÜRKİYE’DEKİ ÇİN LOBİSİ HALKIMIZI YANILTMAYA ÇALIŞIYOR

Çin’in Türkiye’deki uzantıları, bu olayların olmadığı konusunda halkımızı inandırmak istiyorlar fakat bu arada Helsinki Watch, Amnesty International gibi kuruluşların araştırmalarını okuyanlar ve Dünya Uygur Türkleri Platformunun açıklamalarını takip edenler olayların çok vahim olduğunu da görüyorlar.Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri, Çin’deki olayları protesto ettikleri zaman hemen yakalanıyorlar ve cezaevine konuyorlar.

TÜRKİYE FİLİSTİN VE DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNE ÇİFTE STANDARTLA YAKLAŞIYOR

Filistin konusunda yapılacak mitinglerde bayrakları belirli eller getiriyor ve kişilere dağıtılıyor. Meydanlara insanlar otobüslerle getirilip götürülürken niye Uygur Türklerinin sesinin çıkarılmasına izin verilmiyor? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Uygur Türklerine sahip çıktığımız için Çin’in neredeyse aşı yollamayı durdurduğunu söyleyecek duruma geldi. Evet, Türkiye Çin’e ses çıkarmazsa aşı gelecek, ses çıkarırsa aşı gelmeyecek… Herhalde Türkiye’nin Çin dışında aşı alabileceği ülkeler vardır. Bunu da bilmekte yarar var. Türk insanında çifte standart yoktur fakat maalesef Uygur Türklerine destek bastırılırken, Filistin konusunda insanlar teşvik ediliyor. Bu çifte standardı anlamakta güçlük çekiyoruz.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir