BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

İSRAİL’İN FİLİSTİN POLİTİKALARI DÜNYA ÜLKELERİNİ İKİYE BÖLDÜ

2 dakika okuma süresi

İsrail’in çok şiddetli bir şekilde Gazze ve Filistin’e yaptığı saldırı politikaları ve Hamas’ın İsrail’in belirli bölgelerini bombalaması, tepkileri beraberinde getirdi.

TÜRKİYE FİLİSTİN’E AÇIK DESTEK VERİYOR

İsrail’in Filistin politikalarına ciddi olarak karşı çıkan tek ülke Türkiye… Türkiye’de artık halkın büyük bir bölümü Filistinlilere karşı fazla sevgi göstermese de hükümet %100 Filistin’i İsrail’e karşı destekliyor. Filistin’in Ermeni Soykırımını tanıması, Kıbrıs sorununda hep Rumlarla özdeşmesi ve son olarak Doğu Akdeniz’de Yunanistan, Güney Kıbrıs’la birlikte hareket etmesine rağmen, hükümet bu konulara ağırlık vermeyerek Filistin’in haklarını ilk olarak İslam İşbirliği Örgütünde savundu. 57 ülkenin katıldığı toplantıda bazı ülkeler çekimser kalsa bile Filistin lehine Türkiye kararlar çıkarttı. BM Güvenlik Konseyinin bu Pazar günü Filistin-İsrail çatışması gündemiyle toplanmasını da sağladı.

İSRAİL-FİLİSTİN ARASINDA GERİLİM ARTARKEN ULUSLARARASI TOPLUM HENÜZ HAREKETE GEÇMEDİ

Avrupa Birliği ülkeleri bir ikilem içerisindeler. Almanya’da bile Filistin’le özdeşen açıklamalar var. Almanya’da bu az olan bir olaydır. Geçmişte Yahudilere ve Musevilere yapılan haksızlıklar nedeniyle İsrail’in politikalarına fazla karşı çıkılmaz ama artık genel olarak İsrail’in sert politikasına dur diyor. İsrail’e tek destek Biden’dan geliyor. Biden ciddi bir şekilde Hamas’ı kınarken, İsrail’in yaptıklarını meşru müdafaa olarak görüyor. Rusya, Çin gibi ülkelerden ciddi sesler çıkmadı. Arap dünyası son zamanlarda İsrail’le barış masasına oturduğu için onlarda her ne kadar İslam İşbirliği Örgütünde Filistin lehine karar verseler de İsrail’i doğrudan, açık bir şekilde kınayan bir ülke yok gibi.

Türkiye’de bazı çevreler Filistin’e Türk askeri gönderilmesini önerirken, aklı başında hiçbir kuruluş buna “evet” demiyor. Türkiye’nin artık yeni savaş alanlarına ve özellikle Araplar için ölüme göndereceği evlatları yok.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir