BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

İSRAİL’İN SALDIRILARI SINIR TANIMIYOR

2 dakika okuma süresi

Netanyahu seçimlerde istediği sonucu alamayıp iktidara gelemediği için tekrar yeni bir koalisyon hükümeti kurmak çerçevesinde Filistin’e karşı her geçen gün daha da sertleşiyor. Filistin’in bu konuda direnişlerine de daha sert saldırılarla karşılık veriliyor.

DÜNYA İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASINDA İKİYE BÖLÜNDÜ

İsrail’in özellikle Gazze’ye yaptığı saldırılar dünyayı da ikiye bölmüş durumda. Avrupa’da birçok protesto hareketinde ciddi bir şekilde İsrail suçlanıyor ve insanlık dışı olaylar kınanıyor. Buna karşılık birçok devlet İsrail’in yanında yer alıyor. NAZİ’lerin sürecinde 5 milyon İsrailli Musevi’nin gaz odalarında imha edilmesi, bu durumda da hiçbir devletin Musevilere sahip çıkmaması, şimdi bu ülkelerde İsrail’le ister istemez bir dayanışmayı beraberinde getiriyor. Biden, iktidara geldiği zaman İsrail’e fazla yakın bir politika izlememe durumundaydı, şimdi tamamen terse döndü ve İsrail’in en büyük destekçisi oldu.

TÜRKİYE FİLİSTİN HALKINA DİPLOMATİK VE MANEVİ DAYANIŞMA GÖSTERİYOR

İsrail’in bu saldırılarına karşı çıkan en önemli devletlerin başında Türkiye geliyor. Türkiye hükümeti her zaman olduğu gibi Filistinlilerin koruyucu meleği durumunda… Filistinliler bunun karşılığında Türkiye’ye hiçbir Alicenaplık göstermeseler de ülkemizde Filistin aşkı daha henüz bitmemiş… Ermeni Soykırımı’nı tanıyan, Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs ve Yunanistan gibi ülkelerle işbirliği yapan Filistin için son gerilimde İslam İşbirliği Örgütüne konuyu getiren, çıkan kararlarla Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlerde bulunulmasını sağlayan Türkiye’ye muhakkak ki insanlık büyük ölçüde borçlu olacak. Türkiye yakın bir zamana kadar acaba İsrail’le nasıl tekrar bazı ortak noktalarda buluşur diye düşünürken Doğu Akdeniz’de Mısır’la başlayan akılcı politikalar, Suriye ve İsrail’le devam edecek diye beklerken İsrail bunun dışına çıktı.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir