BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE BAZI DIŞ AÇILIMLAR YAPIYOR

2 dakika okuma süresi

Atina’ya gitmesi planlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Atina’dan önce uzun zamandır hiçbir üst düzey Türk politikacısının gitmediği Batı Trakya’ya gidiyor.

BATI TRAKYA ZİYARETİ ÖNEMLİ

Batı Trakya’daki insanlarımızın sorunları her geçen gün artıyor. Yunanistan hiçbir yaptırımı ciddiye almayarak Batı Trakya’daki gençlerimizi normal okullara almıyor, kuran kurslarına yolluyor ve herhangi bir kariyer yapmalarını önlüyor. Yunanistan’ı zaten anlatmamıza gerek yok.

İBRAHİM KALIN ALMANYA’YA GİDİYOR

Diğer önemli ziyareti ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın’la Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la birlikte Almanya’ya yapacak. Çavuşoğlu’nun fazla bir şey getirmeyen Berlin ziyaretinden sonra bakalım İbrahim Kalın kimlerle görüşebilecek? Ne açıdan etkili olacak? Almanya’da Türkiye’nin iki şansı var. Frank Walter Steinmeir Cumhurbaşkanı olarak Türkiye’ye sıcak bir politiakcıdır. Angela Merkel’de hala Türkiye için bir şeyler yapmak isteyen bir politikacıdır.

TÜRKİYE’NİN BEKLENTİLERİ NELER?  

İbrahim Kalın acaba Hristiyan Demokratların yeni Başkanı Armin Laschet’le görüşme şansı olacak mı? İnşallah bu ziyaret yalnız turist gelsin diye olmaz. Almanyalı Türklerin sorunlarından ve AB’nin Türkiye’ye ödemesi gereken 9 milyar Euro’luk Suriyeli geçici sığınmacılar için paralarında gelmesini sağlar. Uzun zamandır Türkiye’den Brüksel’e üst düzey bir ziyaret olmadı. 14 Haziran’da NATO Zirvesi’ne gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de bakalım kimlerle görüşebilecek. NATO’da Türkiye’ye karşı yeni bir hava oluşuyor mu? Baktığınız zaman Avrupa’daki STK’lar Türkiye karşıtlığını büyük ölçüde arttırıyorlar. Alman Bilim ve Politika Vakfının bünyesinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi de tam bir Türkiye karşıtı yaklaşım içinde.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir