BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’DE SEÇİMLER HAZİRAN 2023’DE Mİ OLACAK?

2 dakika okuma süresi

Son aylarda Türkiye’de ciddi bir tartışma var. Muhalefet erken seçim istiyor, Devlet Bahçeli ve Tayyip Erdoğan ise seçimlerin Haziran 2023’te yapılacağını dile getiriyorlar. Erken seçim olabilir mi? Türkiye tam 2 yılda seçim yaşamadan nasıl günlük yaşamını sürdürebilir?

TÜRKİYE AŞIYI BEKLİYOR

Türkiye’de herkesin beklentisi ilk önce Koronavirüs krizinin atlatılması. Bu konuda Çin tarafından Türkiye aldatıldı ve aşılar gelmedi. Hükümet, Avrupa’dan Astrazeneca aşısının getirilmesini pek istemiyordu. Daha sonra Sputnik aşısına yöneldik, onunda lisansını alıp ülkemizde üretmek istedik ama gerçekleşme şansı fazla değil. Şimdi Almanlar aşıları ciddi bir para karşılığında Türkiye’ye yolluyorlar.

EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİYOR

Ekonomik kriz her geçen gün büyüyor, Euro 10,40 sınırını geçmek üzere… Dolar’ın 9’u geçmesine de en fazla 1 ay kaldı. Ekonomi kırılma noktasına geldi. Can suyu kredisi olarak esnafa %17,5 faizle kredi verme savaşındayız. Batma noktasındaki esnaf %17,5 faizle kredi alıp nasıl para kazanacak? Nasıl geçimini sürdürecek? Gastronomide durum farksız… Henüz bu sektörde hiçbir hayat işareti yok.

HÜKÜMET İÇ VE DIŞ POLİTİKADA SIKIŞMIŞ DURUMDA

Ülkemizde son yıllarda mafyatik olaylardan geçilmiyor. Sedat Peker’in videolarının izlenme oranı 50 milyonu geçti, 100 milyona yaklaşıyor. Dış ilişkilerimizde de olumlu pek bir gelişme yok. Rusya tarım ürünlerini geri yolluyor. Çin aşılarımızı yollamıyor. AB, Türkiye’yi tam anlamıyla gözden çıkardı. Artık özel statünün bile gündeme gelmesi çok güç. Bu konumda Türkiye seçime nasıl gidebilir? Gidebilirse ne olur? Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olduğu, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlunun kokain taşımacılığıyla suçlandığı bir durumda AKP ne kadar oy alabilir? Muhalefet ne kadar oy alabilir? Meral Akşener’e yapılan saldırı yarın öbür gün başka yerlerde de yaşanabilir mi? Bunların yaşandığı bir iklimde Tayyip Erdoğan yeni bir erken seçim olursa tekrar aday olup Cumhurbaşkanı olur mu? Ülke nereye gidiyor, nasıl gidiyor? Türkiye’nin geleceği ciddi bir şekilde tartışılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir