BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ÇEVREMİZDE SULAR ISINIYOR SAVAŞ KOKULARI GELİYOR

2 dakika okuma süresi

Savaşın bittiğinden hareket ettiğimiz Ermenistan-Azerbaycan sınırında Ermeniler Azerbaycan topraklarına girerek mayın döşüyorlar. Ermenistan’ın yeni bir saldırı hazırlığı içinde olduğundan hareket ediliyor. Aynı gelişmeyi Ukrayna-Rusya arasında da görüyoruz.

TÜRKİYE BÖLGEMİZDEKİ ÇATIŞMALARA TARAF OLMAMALI

Rusya, Doğu Ukrayna’yı artık tamamıyla kendi kontrolü altına almaya kararlı. Ukrayna’nın her açıdan belini kırmak istiyor. Türkiye’ye de Ukrayna’ya satacağı İHA’lar için ambargo koymak istiyor. Bu konuda İHA satmakta kararlı olan Türkiye’ye Rusya turist yollamıyor. Tarım ürünlerimizi alıyor fakat bir bahane bulup geri yolluyor. İsrail-Filistin savaş halinde…ABD’nin baskısıyla yapılan ateşkesi her iki tarafta tam anlamıyla uyguluyorlar. BM nihayet İsrail’i kınayan, yargılayan kararlara imza atacak ama BMGK’da ABD vetosunu kullanarak bunları önleyecek. Suriye’deki Kürt bölgesine silah yardımlarını her geçen gün arttıran ABD, Kürt devletini yalnızca Kuzey Suriye’de değil, Kuzey Irak’ta da kurulmasını sağlayacak. Bu konuda Türkiye ciddi adımlar atmalı. Bu kurulması planlanan Kürt devletini Türkiye kendi hegemonyasına nasıl alacak bunu düşünmesi lazım. Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan Projesi’nde Mısır’la ilişkiler hafif iyileşmeye başladı ama tam anlamıyla gelişemiyor.

TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNDE SORUNLAR ARTIYOR

Libya ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde Libya, Yunanistan ve AB’den gelen baskılar nedeniyle Türkiye kartını çok fazla öne çıkarmak istemiyor. Libya, Türkiye’den giden Suriye kökenli silahlı güçlerin geri çekilmesini istiyor. Yunanistan ve Türkiye arasında savaş çıkma olanağı yok. Yunanistan Ege Denizi, Doğu Akdeniz, Batı Trakya konularını ciddi bir şekilde kaşıyor. Türkiye Fener Rum Patriği Lideri Bartholomeus’a her türlü yardımı yaparken, maalesef Yunanistan hala ülkede yaşayan ve sayıları 200 bine yaklaşan Batı Trakyalı Türklerin kendi müftülerini seçmelerine izin vermiyor, Suudi Arabistan’dan getirdiği Vahabi din adamlarına bu görevi veriyor. Etrafımızda sular sıcak. Bu açıdan Türkiye 14 Haziran’da NATO Zirvesi’nde bunların büyük çoğunluğunu dile getirmek zorunda.      

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir