BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

CHP’NİN İKTİDARA GELMESİ HALİNDE YAPMASI GEREKEN 6 ÖNEMLİ KONU

2 dakika okuma süresi

1) CHP, ciddi bir alternatif ekonomi politikası oluşturması lazım. Türkiye’deki son gelişmeler ekonomik sıkıntılar, halkın gün geçtikçe fakirleşmesine karşı CHP neler yapacak? 5 müteahhitte ödemeler devam edecek mi? Bunlar iptal edilebilirler. Bu konuda CHP’nin İngiliz mahkemelerinden korkmasına hiçbir gerek yok.

2) Dış politikada yeni atılımlar… CHP dış politikayı artık emekli büyükelçilere emanet etmemeli. Devamlı Ankara’dan direktif alarak görevlerini yapan büyükelçiler politikada fazla başarılı olamıyor. Dış politikanın dünyayı bilen insanlar tarafından yönetilmesi lazım.

3) Dış politikada CHP ilk olarak son zamanlarda Dışişleri kariyeri olmayan birçok liyakatsız kişiyi büyükelçi olarak atanmasından dolayı bunların hemen geri çekilmesi ve ciddi eğitimler almış kişilerin büyükelçi olarak çalışmaları lazım.

4) CHP’nin AB politikasında sirkelenmesi şart. Türkiye’nin artık AB’den başka bir alternatifi olmadığını, Rusya’nın son politikalarında, ABD’nin Türkiye karşıtlığında görüyoruz. Şimdi bir de Çin’in Türkiye karşıtlığı ortaya çıktı. Son zamanlarda aşıyı Türkiye’yi cezalandırmak için yollamayan Çin gibi ülkeler yerine Türkiye’nin AB’ye adım atıp başarılı politikalar oluşturması, özellikle özel statü konusunu gündeme sunması lazım.

5) Yurt dışı Türklere yönelik yeni politikalar oluşturulması şart. Dünyada kendi nüfusuna göre en fazla göçmen yaşatan ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. 83 milyonluk Türkiye’nin 7,6 milyonu yurt dışında yaşamakta ve bunların 6 milyonu Avrupa’da yaşamlarını sürdürmektedir. CHP bu insanların sorunlarına eğilip, ciddi bir şekilde içinde yaşadıkları ülkelerle temasa geçip bunların yaşam şartlarını düzeltmesi şarttır.

6) Türkiye’de kültür ekonomisi bir zamanlar önemli bir faktördü. 2018 yılına kadar Türkiye’de GSMH’nın %7’si kültür ekonomisinden oluşmaktaydı. Bu açıdan başta İstanbul, İzmir, Ankara gibi merkezlerde kültür ekonomisinin ölçülmesi ve yeni alternatifler oluşturulması şarttır. İktidar olmak isteyen CHP’nin bu konularda başarılı adım atmasını büyük kitleler beklemektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir