BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Çavuşoğlu’nun Yunanistan ziyareti ne getirdi?

2 dakika okuma süresi

Çavuşoğlu’nun Yunanistan ziyaretinin en önemli noktası uzun zamandır Türk politikacılarının ve yetkililerinin pek uğramadığı Batı Trakya bölümü oldu.

Çavuşoğlu Batı Trakya’yı Ziyaret Etti

Çavuşoğlu 6 saatlik Batı Trakya ziyareti sürecinde Türkler tarafından seçilmiş fakat Yunanlılar tarafından tanınmayan müftülerle görüştü, Batı Trakyalılara moral verdi ve bir Batı Trakya kahramanı Dr. Sadık Ahmet’in mezarını ziyaret etti. Atina’da Miçotakis jest yapıp kendisini Girit’e davet etti. Girit’e Çavuşoğlu’nun gelemeyeceğini biliyordu.

Yunanistan görüşmelerde avantajlı çıktı

Yunan Dışişleri Bakanı ile yapılan görüşmede Yunanlıların istediği oldu. İki taraflı aşıların tanınması konusunda anlaşma sağlandı. Bu tabii ki Yunanlılara yarayacak. Yurt dışına özellikle AB’ye gidemeyen Türk turistleri, aşılarını göstererek Yunan Adaları’na gidebilecekler ve Yunan Adaları’nı ekonomik olarak ihya edecekler. Ege, Akdeniz kan ağlarken, biz Yunanistan’a gitme şansına sahip olacağız. Diğer konular 25 başlıkta masaya yatırıldı fakat hiçbir konuda Türkiye lehine bir uzlaşma çıkmadı. Fikir teatisinde bulunduk. Yunanlılar topu her zaman olduğu gibi yine iyi çevirdiler. Uzlaşmaz tutumlarını Ege ve Doğu Akdeniz’de devam ettirip Türk-Yunan sınırında her türlü gözetleme kulesini ve duvarları yükseltmektedir. Bunları 350 milyon Euro’luk AB fonuyla yapan Yunanistan, Türkiye’ye sadece hafif bir dostluk gösterisi yaptı.

Doğu Akdeniz ve Ege için bir çözüm çıkmadı

Türkiye’nin arzusu Ege ve Doğu Akdeniz’deki çatışma alanları konusunda Yunanistan’la ortak adımların atılmasına yönelikti. Arkasına AB’yi alan Yunanistan bunlara katiyetle yanaşmadı. Atina’da Mevlüt Çavuşoğlu Girit ziyareti yapamadı ama yanına aldığı Türk gazetecilerine karşı Yunanlılar büyük bir alicenaplık gösterdiler. İyi yemekler yendi.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir