BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Kemal Kılıçdaroğlu erken seçimi istiyor ve hazırlanıyor

2 dakika okuma süresi

Kemal Kılıçdaroğlu özellikle büyükşehirlerde CHP’nin belediyeleri kazanmasından sonra ciddi bir şekilde erken seçim istiyor.

Siyasette erken seçim polemiği var

Bunu istemeyen MHP Genel Başkanı Bahçeli başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Kılıçdaroğlu’nu hedef alıyorlar, fakat herkesin bildiği bir şey var: Türkiye Haziran 2023’e kadar seçimleri beklemeyecek. En geç önümüzdeki Haziran ayı bir seçim olacak. Bu açıdan Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’daki 806.000 oy farkla gelen başarısını Türkiye çapına da uygulayabileceğini düşünüyor. Bu konuda Kılıçdaroğlu ekonomik bazı paketler hazırlığı içinde. Ekonomik paketlerle insanlarımızı rahatlatmayı hedefliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu dış politikaya ağırlık verecek

Yakında dış politika konusunda da Kemal Kılıçdaroğlu’nun ciddi bir atak yapmasını bekleyebiliriz. Hollanda, Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika CHP’nin hedef ülkeleri arasında yer alacak. Hedef buradaki politikacılara CHP’nin dış politik görüşlerini anlatmak olacak. Diğer bir hedefte TAVAK Vakfının uzun süredir dile getirdiği AB ile özel statü konusu… Kemal Kılıçdaroğlu olaya olumlu bakıyor. İngiltere’nin boşalttığı ve belirli ölçüde özel statüyle uyuşan bu modelle Türkiye İngiltere’nin yerini doldurabilir. Kılıçdaroğlu dünyadaki Türkleri de bundan sonra daha fazla göz önünde bulunduracak. Türkiye’de sosyal demokratların genel kanısı Avrupalı Türklerin tutucu olduklarına yönelikti, fakat eskiden AKP’yi seçmelerine rağmen son gelişmeler çerçevesinde Avrupalı Türklerin her türlü politikaya açık olduğunu görüyoruz. AKP’ye bağlanan ümitlerin sönmesinden sonra CHP ciddi bir politikayla kendisine çekebilir.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı gündemde

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda CHP, İmamoğlu ya da Yavaş kartını oynamayacak gibi gözüküyor. Kemal Kılıçdaroğlu ya kendi aday olacak, ya da kamuoyunun uzlaştığı bir isimi aday gösterilecek. Böylece Türkiye’de geleceğe dönük yeni umutlarda sağlanacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir