BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

1 Haziran’da alınan normalleşme kararları yetersiz

2 dakika okuma süresi

Uzun süredir işsizliğe mahkum olan küçük esnaf, gastronomi ve gece yaşamına yönelik çalışan insanlar yeni alınacak kararları bekliyorlar.

İçkili restoranlar, barlar ve kulüpler cezalandırılıyor

Restoranlar açıldı fakat bu bir yarım açılma oldu. Sokağa çıkma yasağı 21:00’de başladığı için restoranlar 20:00’de kapanıyor. Böylece hiçbir doğru dürüst akşam yemeği veren restoran kapılarını açamıyor. Özellikle içkili restoranlar cezalandırılıyor. Gece yaşamı da Türkiye’de artık tamamıyla batmış durumda. Barlar ve gece kulüplerinin açılma şansı hiç olmadı. Sinemaları bir gün açıp, ertesi gün kapattık. Bu branşlarda işsizlik tavan yaptı. Spor salonları, masaj salonları hala açılamadı. Bu branşlarda çalışan insanlara doğru dürüstte yardım yapılmadığı için açlığa mahkum durumdalar.

Normalleşme sürecinde çifte standart uygulanıyor

29 Mayıs akşamı Gençlik ve Spor Bakanlığı gemi turu düzenliyor. Çalgılı, müzikli geceler yapılıyor. Taksim Cami’nin açılışında meydan tam anlamıyla dolu. Cenazelerde de doluluk var, fakat gastronomi ve gece yaşamında çalışan kimseye nefes aldırılmıyor. En namuslusu biz bu yaşam tarzına izin vermiyoruz deyip, tamamıyla kapatıp bu insanlara ciddi bir tazminat ödemek olacak. İnsanlarla alay ediliyor. Özellikle İstanbul’da dışarı çıkmak isteyen insanlara yapılan bu eziyet neden? Aynı şekilde Türkiye’ye turist gelmiyor diyoruz. Akşam belirli saate kadar yemek yiyecek turist daha sonra ne yapacak? Gece eğlence yaşamının bitirildiği İstanbul’a turist niçin gelsin?

Ekonomik yardımlar çok az gerçekleşti

Türkiye pandemi sürecinde vatandaşlarına GSMH’nın %1,2’si oranında yardım yaptı. Başka ülkelere baktığımız zaman bunun daha yüksek olduğunu görüyoruz. Ekonominin toparlanması için küçük esnafın nefes alması lazım. İnsanların yavaş yavaş mutlu olması lazım. Bu konuda Cumhurbaşkanı’nın yeni bir açılım yapması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir