BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da politik dengeler değişti

2 dakika okuma süresi

Almanya’da son aylarda ABD’nin de etkisiyle Yeşillerin birinci parti, Hristiyan Demokratlar iki, Sosyal Demokratların ise üçüncü sırada olduğunu görüyorduk. TAVAK Vakfı olarak bunun uzun sürmeyeceğini, Hristiyan Demokratların Başbakan Adayı ile birlikte birinci sıraya yükseleceğini dillendiriyorduk, fakat bu olayın bu kadar çabuk olacağını beklemiyorduk.

Yeşiller anketlere göre puan kaybediyor

Yeşillerin Başbakan Adayı Annalena Baerbock bu olayın hızlanmasında büyük ölçüde katkıda bulundu. Annalena Baerbock ilk olarak Yeşiller iktidara geldikleri zaman benzinin fiyatını arttıracaklarını ve otobanlarda hız limiti koyacaklarını dile getirdi. Almanya’da bir partinin yapacağı en büyük hata bu iki söylevdir. Zira Almanlar hızlı araba kullanmayı sevdikleri gibi benzinin fiyatından her zaman şikayet ederler. Annalena Baerbock’ün bu açıklamasından sonra şimdi kamuoyu yoklamalarında %26,7 ile birinci sırada olan Yeşiller, hemen mevzi kaybettiler ve %22’lere kadar düştüler. Armin Laschet’in Başbakan Adayı olduğu Hristiyan Demokratlarda şimdi %26 sınırına dayandı. Birinci ve ikinci partilerde gelişmeler böyle ilerlerken üçüncü sıradaki Sosyal Demokratlar %16-17 bandında kaldılar.

Laschet’in Başbakanlık şansı daha da arttı

Annalena Baerbock bu iki açıklamayla kendi kalesine ciddi bir şekilde gol attı. Artık bu golün edilmesi çok güç… Armin Laschet favori olarak öne fırladı. Armin Laschet’e ümit bağlayanlar buna çok sevindi. Almanyalı Türk kökenliler inisiyatifi olarak biz bunu baştan beri diyorduk. 26 Eylül’deki seçimlere daha 100 günün üzerinde zaman var. Yeşiller kendi bindikleri dalı kestiler dedik, fakat bu kadar erken kesmelerini bizde beklemiyorduk. Artık Armin Laschet’in Başbakanlığına Alman halkının hazırlanması lazım.

Almanyalı Türkler ve Türkiye için Laschet’in kazanması avantajlı olacak

Türkiye için de önemli bir gelişme olacak. Almanya’daki 3,2 milyon Türk kökenli göçmen buna sevinirken, Laschet’in Başbakanlığında Türkiye-Almanya ilişkilerinde herhangi bir gerileme olmayacak. Şimdi önemli olan Laschet’in hangi partiyle koalisyon hükümeti kurmasına yönelik. Sosyal Demokratlarla kurarsa Olaf Shölz Dışişleri Bakanı olacak. Yeşillerde Claudia Roth’un ismi ön plana çıkıyor. Almanya’daki Türkler inisiyatifi grubu çalışmalarının programını hazırladılar. Kısa zamanda ortaya çıkaracaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir