BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye ciddi bir şekilde dış politikada sıkıştırılıyor

2 dakika okuma süresi

Son dönemde Ankara dış politikada ciddi bir sıkışmışlık içine girdi. Rusya ile Ukrayna nedeniyle gerilen ilişkiler, ABD ile başta S-400 olmak üzere derinleşen sorunlar Ankara’yı dış politikada yeni bir sayfa açmaya itiyor.

Rusya’dan yaptırımlar peş peşe!

Rusya, Türkiye’ye S-400’leri satıp ülkemizi NATO ve ABD ile kötü bir konuma getirdikten sonra Ukrayna’ya SİHA’ların satılması nedeniyle turist yollamıyor, sebzelerimizi, meyvelerimizi geri yolluyor ve iç politikada da sizi karıştırırız, Kırım Türkleri ve Çerkesler üzerinden Rusya’ya yönelik politika üretmeyin diyor.

Türkiye Doğu ve Batı arasında sıkıştı

Çin Sinovac aşısını yollamayı durdurdu. Sakın Uygur Türklerine hamilik etmeyin yaklaşımı içinde. AB, Yunanistan’ın gerek Doğu Akdeniz’de, gerek Ege’de önünü açmak için bir yaptırımdan başka bir yaptırıma geçiyor. ABD, Türkiye’yi ciddi bir şekilde gözden çıkarmış durumda… Saldırmaya devam ediyor. Suudi Arabistan hala Kaşıkçı cinayetinin üzerine gittiğimiz için Türkiye’den gelecek müteahhitlere iş vermiyor, mallarımızı da almıyor.

İsrail ve Mısır’la ilişkiler normalleşmeli

Bütün bunlara rağmen Türkiye’nin ekonomisi ayakta duracak ve büyük bir ülke olan Türkiye bunlara direnç gösterecek, fakat bizimde atmamız gereken adımlar var. Netanyahu’nun yerine geçecek olan yeni Başbakan’la Türkiye’nin ciddi bir ilişki içerisine girmesi, İsrail’le ilişkilerini düzeltmesi lazım. Filistin’e en büyük yardım Türkiye’nin İsrail üzerinde söz sahibi olmasıyla sağlanır. Yeniden seçilen Esad’la uygar bir şekilde yeni ilişkiler kurmamız lazım. 2013’ten beri Mursi nedeniyle dışladığımız Mısır’la ilişkilermizi geliştirmemiz şart. Özellikle son aylarda yavaş yavaş AB ve İtalya’ya yaklaşan Libya’ya sözümüzü geçirmeye devam etmemiz gerekiyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir