BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Laschet için önemli bir sınav

2 dakika okuma süresi

Almanya’nın en küçük eyaletlerinden biri olan Saksonya-Anhalt’de bu Pazar genel seçimlerden önce en son eyalet seçimi olacak.

Saksonya-Anhalt’de seçimler AfD ile CDU arasında başa baş geçecek

Eyalet seçimi için işin en ilginç noktası burada Almanya İçin Alternatif Partisi olarak tanımlanan aşırı sağcılarla Hristiyan Demokratların at başı gitmelerinden kaynaklanıyor. Diğer partiler en fazla %10 civarında oy alırken, Almanya İçin Alternatif Partisi ile Hristiyan Demokratların oy oranları %28-%29’larda dolaşıyorlar. Bu açıdan Armin Laschet’in partisinin seçimi kazanması halinde Laschet için bu ilk başarı olacak. Kaybetse de Almanya İçin Alternatif Partisi’nin başarısına karşı halk bundan sonra Hristiyan Demokratlara olan ilgilerini arttıracaklar.

Saksonya-Anhalt aşırı sağın güçlü olduğu bir eyalet

Saksonya-Anhalt için biz Türkler önemsiz bir kitleyiz. Eski Doğu Almanya’daki eyaletlerde aşırı sağın hakim olması nedeniyle fazla Türk yaşamamaktadırlar. Bu açıdan bizim oy katkımız olmayacak. Buna karşılık moral olarak Pazar günü bu eyalette yapılacak son seçim kampanyasında Türk kökenli Almanlarda yer alacaklar.

Yeşiller anketlerde puan kaybetti

Yeşillerin Başbakan Adayı Annalena Baerboc’ın yaptığı iki tarihsel hata Yeşillerin %5-6 oranında puan kaybetmesine neden oldu. Yeşillerin 26 Eylül’e kadar başka hatalar yapmasını da bekleyebiliriz. Böylece en büyük Türk düşmanı olan Cem Özdemir’in yer aldığı Yeşiller büyük bir olasılıkla tek başına birinci parti olmayacağı gibi koalisyon hükümetinde de yer alamayacak. Böylece Hristiyan Demokratlar Armin Laschet’in başbakanlığında, Sosyal Demokratlar ise Olaf Scholz’ün dışişleri bakanlığında tekrar hükümet olarak görevlerini sürdürecekler. Bu hem Almanyalı Türklerin, hem de Türkiye’nin lehine olacak.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir