BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Tarihsel hata! Türkiye 2019 yılından itibaren karşılıklı bilgilendirme eylemine başlıyor

2 dakika okuma süresi

Avrupa’da OECD çerçevesinde yapılan anlaşmaya göre ülkeler başka ülkelerde yaşayan insanlarının kendi ülkelerindeki hesaplarını karşı ülkeye bildiriyorlar. Bu kara para karşısında yapılan bir işbirliği anlaşması ama bundan en fazla zarar görecek veya tek zarar görecek olan Avrupa’da yaşayan 6 milyon Türk kökenli göçmen olacak.

Avrupalı Türkleri zor durumda bırakan bir karar

Avrupa’da yaşan Türklerin hiçbir zaman kara parayla ilişkisi olmaz. Zira bunlar çok az para kazanırlar. Kazandıkları paraları da daha önce maalesef yeşil sermayeye, işçi şirketlerine ve bazı dolandırıcı bankalara kaptırmışlardı. Paralarını Türkiye’ye gönderip yatırım yapan insanlar bu yatırımlarından az bir kira gelirine sahip. Birçoğu bu kira gelirlerini yıllık vergi beyannamelerinde bildirmiyorlar. Kanal Avrupa ve Ankara’daki avukat Mehpare Biçer bu konuda çok büyük savaş verdi. Türkiye’nin bu anlaşmayı geçirmemesini dile getirdiler. 6 milyon insanın bu bilgilendirme çerçevesinde en az 10 milyar Euro’luk içinde yaşadıkları ülkelerin vergi dairelerine para ödemeleri gerekecek. Hükümet böyle bir kararı nasıl alır? Böyle bir kararı tartışmadan nasıl uygulamaya sokar? Niçin erteleme istenmez? Başka yollardan Türkiye’ye birçok kara para ve uyuşturucu madde gelirken bunlara karşı duyarlılık göstermeyen ülkemiz niye Türkleri dışlayan bir karara imza attı ve bu imzanın kurallarını uygulama kararlarını niye ertelemedi? Bunların tartışılması lazım…

Birçok kurum ve kuruluş buna sessiz kaldı

Bu konuda Türkiye’deki kuruluşlara da büyük görev düşüyordu. TOBB ve TÜSİAD’ın bu konuda hükümete baskı yapmaları gerekiyordu. Bir adım daha ileri gidelim: Avrupalı Türklerin tasarruflarıyla yapılan yüzlerce camiyi Diyanet İşleri Vakfına bağışlayan Türkler için Diyanet İşleri Başkanlığının da duyarlı olması gerekirdi. Bunların hiçbirinin olmaması Türkiye için çok büyük bir ayıp.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir