BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’de bu yıl turizm dip yapacak

2 dakika okuma süresi

İngiltere, Almanya, ABD, Rusya gibi ülkeler Türkiye’ye çekincelerini belirttiler. İsviçre’yi de buna dahil edersek AB dışında da Türkiye’ye turist gitmemesi konusunda bir duyarlılık var.

Salgınla mücadelede kötü yönetimin faturası turizm sektörüne çıktı!

Bunun en büyük nedeni ülkemizdeki Koronavirüs vakalarının çok yüksek olmasıydı. Şimdi işi yavaş yavaş kontrol altına almaya çalışıyoruz fakat bu daha uzun bir süre alacak. Öbür tarafta TL, Dolar, Euro ve Sterlin’e karşı çok büyük ölçüde değer kaybetti. Türkiye’de tatil yapmak Avrupalı için neredeyse bedavaya gelecek durumda. Son açıklamalara göre Türkiye’ye Ocak-Nisan arasında gelen turist oranında geçtiğimiz yıla göre %65 oranında düşüş var. 2020 yılında da çok ciddi düşüş olmuştu. Şimdi o düşüşte de %60’ları aşan bir düşüş Türkiye’nin belini büküyor. Ülkenin büyük ölçüde dövize ihtiyacı var.  Her ne kadar ihracatta hareketlilik olsa da dış borç ödemeleri Türkiye’nin belini büküyor.

Turizmdeki çöküş Türkiye ekonomisini sarsacak

Güzel İstanbul’da yalnız Arap turistleri görüyorsunuz. Hala saç ektirmeye gelenler var. Suriyelilerden de kendini turist gibi gösterip gezenler bulunuyor. En güzel otellerimiz Ritz, Kempinski gibi yerlerde doğru dürüst turist yok. Yalnız Raffles Otel’e belirli Rus gruplarda geliyorlar. Bu yıl Türkiye’de turizm beklentisinin çok aşağıda olması lazım.

Umutlar yerli turiste kaldı

Türk turizmini kurtaracaklar yalnız yerli turistler olacağı ortaya çıkıyor. Bodrum’un güzel otellerinden olan Manuela’da her yıl bu süreç zarfında bol miktarda İngiliz ve İrlandalı turist olurdu. Şimdi yalnız Türk turistleri görüyoruz. Ulus olarak bu yıl yurt dışında turizme değer vermememiz lazım. Özellikle Yunan Adalarına gitmememiz gerekir. Paramızı ülkemizde harcayalım. Ülkemizin borcu her geçen gün artıyor. Bunun içinde ciddi bir dayanışma içine girmemiz şart. Turizmde %60’ın üzerindeki bir gelir kaybı, Türkiye’nin ekonomisinin çöküşüne de çok büyük ölçüde katkıda bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir