BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da Laschet’in ayak sesleri ciddi bir şekilde geliyor

2 dakika okuma süresi

Takriben 2 ay önce Hristiyan Demokratların (CDU) Genel Başkanı seçilen Armin Laschet, Başbakan Adaylığını da büyük bir uğraş sonrasında kazandı.

Almanyalı Türkler Laschet’i destekliyor

Armin Laschet genç, dinamik, hümanist bir lider olarak benimde çok yakından tanıdığım bir siyasetçi. Bu açıdan Almanyalı Türk kökenliler olarak büyük bir inisiyatif başlattık ve 26 Eylül’de Başbakan olarak seçilmesine katkı sağlamak için aktivitelere başladık. İlk olarak Saksonya Anhalt’teki seçimlerden önce bu eyalette az sayıda Türk kökenli göçmenin yaşamasına rağmen inisiyatifimiz, ilk çalışmalarını burada yapmıştı. Almanya’da etken 34 Türk kökenlinin hedefi Laschet’in başarılı bir KRV Başbakanlığından sonra Federal Almanya’nın da Başbakanı olmasına yönelik.

Laschet’in Genel Seçimler öncesi ilk başarısı Saksonya Anhalt seçimlerindeki CDU zaferi oldu

Önceleri herkes Yeşillerin adayı Annalena Baerbock’ün çok büyük şansı olduğundan hareket ediyorlardı. Baerbock iki yanlış politikayla bu şansını bitirdi. Şimdi Yeşiller Saksonya Anhalt’teki son seçimlerde oyların %6,5’bu alırken, Laschet’in partisi büyük bir başarıyla oylarını %36’ya çıkardı. Bu çerçevede Laschet’in Almanya’daki Türklere bakışı da çok önemli. Tüm Türklere karşı olumlu bir yaklaşımı olan Laschet’in partisi bir hata yapmazsa Hristiyan Demokratların birinci parti olarak çıkacağından hareket edebiliriz.

Genel Seçimler sonucunda CDU ve SDP koalisyonu çıkar mı?

Şimdi önemli olan Sosyal Demokratların, CDU ile eskiden olduğu gibi koalisyon hükümeti kuracak kadar oy almasına yönelik. Yeşiller başarıya çok çabuk soyundular fakat son yenilgiden sonra bunun olmayacağını gördüler. Yeşillerin Türkiye düşmanı Türk kökenli politikacı Cem Özdemir kendisini Dışişleri Bakanlığına hazırlarken en nefret ettiği iki dünya lideri olarak Erdoğan ve Putin’i dile getiriyordu. Şimdi nefret etmeye devam edebilir ancak Dışişleri Bakanı olma hayali başlamadan bitti.

Türkiye’de gerek hükümetin, gerekse ana muhalefetin şimdiden Laschet’le ciddi ilişkiye geçmeleri lazım. Laschet’in bu aylarda Türkiye’ye davet edilmesi, hem Türkiye için hem Laschet için iyi olabilir. Seçimi kazandıktan sonra bu adımı atmaya zaten gerek duyulacak. Erken adım başarının ve dostluğun simgesi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir