BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

NATO Zirvesi Türkiye’ye olumlu ve olumsuz bazı gelişmeleri beraberinde getirecek

2 dakika okuma süresi

14-15 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Zirvesi’ne Türkiye Cumhurbaşkanı nezdinde katılıyor. Biden, Türkiye konusunda herhangi bir yumuşamaya gitmeyi düşünmüyor.

ABD S-400’lerin Türkiye’de olmasını istemiyor

ABD, S-400’leri Türkiye dışına çıkarma şartında kararlı. Türkiye’de bu adımı atamaz. S-400’leri almamız hakikaten bir hataydı ama bu hatadan dönme şansımız yok. Biden Halk Bankası konusunda ABD’nin geri adım atabileceğini düşünüyor fakat Türkiye’nin parasını ödediği F-35 uçaklarını büyük bir olasılıkla Türkiye’ye vermeyecek.

Gelelim NATO Genel Sekreteri’nin açıklamalarına

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Türkiye’ye ciddi bir şekilde sahip çıkıyor. Türkiye’nin kırılmasını ve daha fazla NATO’dan uzaklaşmasını istemiyor. NATO, şu anda Rusya’yla tam bir ihtilaf içerisinde… Bu nedenle NATO’nun ikinci büyük ordusu olan Türkiye’nin gücüne ihtiyaçları var.

Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde 60 bin kişilik vurucu güç aniden önem kazanıyor. Gerhard Schröder zamanında AB ülkelerinin söz sahibi olacağı AGİT’in bu vurucu gücünde bizde 6 bin kişilik askeri varlığımızla yer alıyoruz.

Şimdi Türkiye’nin AB’den özel statü almasının sırası gelmiş bulunuyor

Maalesef Türkiye şu anda tam üyelikte ısrarcı olarak olmayacak duaya amin diyor. Geçici bir süre için Türkiye’nin AB’den özel statü talep etmesi tam üyelikten vazgeçmesi anlamı taşımıyor. Türkiye’deki son gelişmeler çerçevesinde kimse ülkemizi tam üye olarak düşünmüyor. Bu açıdan bunu bilimsel olarak gündeme getirmemiz lazım. Dışişleri Bakanlığı bu olaya sıcak yaklaşmayı tercih ederek önemli bir süreç başlatabilir.. CHP’de bu konuda olumlu yaklaşımlar gelişmeye başladı. Özel statü kabul edilirse böylece Türkiye’nin önünde yepyeni bir perspektif oluşur. Bu öneriyi savunanlar aynı zamanda tam üyeliği de savunmaktadır. TAVAK Vakfı olarak bu konuyu kamuoyuna duyurmamızın nedeni özel statü yoluyla bir sonraki adımın tam üyelik olacağına yöneliktir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir