BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Büyük şirketlere getirilen vergi afları ve devlet bankalarının geri istemediği krediler

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de ekonomi çok sıkıntılı bir döneme girdi. Bu dönemde hakikaten küçük esnafın durumu her geçen gün kötüleşiyor. Gastronomi sektöründe çalışanlar açlıkla mücadele ediyor. Müzisyenlerimiz iş bulamadıkları için intihar ediyorlar, fakat buna karşılık devlet Alicenaplığını belirli kuruluşlara gösteriyor.

Belirli şirketlerin vergileri affedilirken bu paralar vatandaşın cebinden çıkıyor!

Güler Sabancı’nın, Sabancı Holding’in herhalde torunları kızlarla fazla para harcamak zorunda kaldıkları için vergi borçları affediliyor. Cengiz İnşaat, Kalyon İnşaat gibi isimlerini saymak için sayfaların yetmeyeceği birçok holdingin vergi borçları affediliyor.

Kamu bankaları zarar ediyor para yine vatandaşın cebinden çıkıyor!

Son zamanlarda ortaya çıktığı gibi 3 devlet bankası ciddi bir şekilde zararda. Ziraat Bankası, Doğan Medya’nın Demirören’e satışı için verdiği 750 milyon doları büyük bir olasılıkla vakfetti. Bu kuruluşun ihtiyacı olduğundan hareket ediliyor. Türkiye’de üniversite okumak için borçlanan gençlerimiz mezun olduktan sonra iş bulma şanslarının düşük olmasından dolayı borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünürken, Güler Sabancılar, Sabancı Holding ve birçok iş dünyasından isim paralarını yurt dışına kaçırıp Malta vatandaşlığı alırlarken devlet tarafından ödüllendiriliyor.

Devlet Bankaları borçlarını tahsil edemiyor veya etmiyor

Demirören’e verilen 750 milyon doların geri dönmeyeceği biliniyor. Devlet eliyle sübvanse edilen bu kuruluş için Aydın Doğan aldığı nakit paraları Türkiye dışına götürerek Berlin’de park yerlerini ve belirli otelleri satın alarak Almanya’ya Türk sermaye girişini sağlıyor. Benim ülkemin bu duruma getirilmesi hakikaten içler acısı bir durum. 3 devlet bankasının ciddi yönetilmesi lazım. Ciddi yönetilecek bu bankalar kredilerin geri dönmesini sağlamalı ve kime kredi verilip, kime verilmeyeceğini çeşitli objektif kriterlerle tespit etmelidir. Ülkemizde artık ekonomik durumun her geçen gün kötüleştiği bu günlerde böyle olayların olmaması lazım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir