BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD 14 Haziran’da Türkiye’nin tavizlerine cevap vermeyecek

2 dakika okuma süresi

ABD, Türkiye’den taviz üzerine taviz istiyor. İlk olarak S-400’lerin Türkiye sınırlarının dışına çıkarılmasını emir buyurdular, daha sonra F-35’leri 1,5 milyar dolar ödememize rağmen bize vermeyeceklerini bildirdiler. F-35’lerin ara mallarını hala onlara para almadan gönderiyoruz.

ABD ile ilişkiler önemli bir virajdan geçiyor

Kuzey Suriye’de ABD kendi kurdurduğu Kürt devletine her türlü silah gönderiyor. Afganistan’daki hava alanını koruma görevini NATO ayrıldıktan sonra Türkiye’ye veriyor. Tüm bunlar ABD’nin bize dikte ettikleri. Arada hoş görülsün diye demokrasi, insan hakları da diyorlar fakat bu konuda taviz verebilirler. Türkiye hiçbir isteğine ABD’den olumlu bir cevap alamıyor. ABD, NATO Zirvesi’ni 14 Haziran’da gerçekleştirdikten sonra 15 Haziran’da AB ülkeleriyle Transatlantik İşbirliği’ni konuşacak ve karara bağlayacak. 16 Haziran’da iki düşman kardeşler: Rusya-ABD görüşmeleri var. Burada da Türkiye’yi rahatsız edici bazı kararlar çıkabilir. Rusya, Türkiye’ye daha fazla S-400 satmayı planlıyor ama artık bizden hibe olarak S-400’leri geri alacaklarını kendilerine bildirmek zorunda kalacağız.

Türkiye Transatlantik Anlaşması’nın dışında kalmamalı

Önümüzdeki hafta Avrupa’da gerçekleştirilecek 3 zirveden de Türkiye’yi sevindirecek bir haber gelmiyor. Transatlantik İşbirliği ve Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi konusunda AB hala Türkiye’ye umut ışığı vermedi. Şimdi ABD ile yapacakları anlaşmalarda bize dikte edilecek. Rusya ile Türkiye konusunda ne kararlar alacaklar bunu az çok biliyoruz fakat biraz daha beklememizde yarar var.   

Türkiye’nin NATO üyeliği sorgulanıyor

Türkiye’nin uluslararası alanda üye olduğu az kuruluştan biri olan NATO üyeliğimizin yararını da ABD Dışişleri Bakanı yavaş yavaş tartışmaya açıyor. Son zamanlarda Brüksel ve Berlin’deki STK’lar bunu tartışıyorlar. Türkiye’nin yaptıkları hizmetler unutularak dışlanma süreci içine giriliyor. AB ile özel statü konusu Türkiye tarafından gündeme getirilmiyor. Bu konuda gerek muhalefet, gerekse hükümet “biz tam üyelik dışında hiçbir konuyu gündeme getirmeyiz” diyorlar. Tam üyeliği de gündeme getiren hiçbir kuruluş kalmadı. Bu açıdan NATO Zirvesi’de bizim için ilginç bir deneyim olacak.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir