BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’daki gastronomi ekonomisinde dönerin yeri her geçen gün daha da büyüyor

2 dakika okuma süresi

Nüfus olarak Türkiye’ye benzeyen Almanya, 83 milyonluk bir kitleye sahip ve baktığınız zaman Almanya’nın hanehalkı harcamaları şu anda AB ortalamasının %19,4 üstündedir.

Döner Almanya’nın en büyük fast-food endüstrisini oluşturuyor

Almanya’da birçok branşta incelenebilecek olan gastronomi ekonomisi 2018 yılında 59 milyar Euro’luk bir büyüklükteydi. Bunun 4’te 3’ü takriben 14,8 milyar doları fast-food tüketimiyle gerçekleşmiş bulunmaktaydı. Almanya’da artan döner imalatı ve satışı her geçen gün büyümüş olup, 2017 yılında 4 milyar Euro’luk seviyenden tüm ekonomik kriz ve Koronavirüs sürecine rağmen 2020 yılı sonunda takriben 5 milyar Euro sınırına yaklaşmış bulunmaktadır. TAVAK Vakfının ön tespitlerine göre 2020 yılında döner piyasası 4,8 milyar Euro’ya yaklaşmıştır. Almanya’da toplam döner satışı yapan yerlerin sayısı Türkler arasındaki rekabetin etkisiyle 48 bine ulaşmıştır. Bunların takriben 5 bini Berlin’de bulunmaktadır. Böylece dönerin Almanya’daki fast-food pazarındaki konumu %30’a yaklaşmış bulunmaktadır. Buna göre küresel alanda önemli fast-food satıcısı olan Mcdonald’s, Almanya’da dönerin gerisinde kalmış ve fast-food pazarının %22’sini oluşturmuştur.

Almanya Avrupa’da döner ihracatçısı konumunda

2020 yılında yalnız Almanya’da döner üreten fabrika sayısı 44’e ulaşmıştır. Bunların içinde çok büyük firmalarda yer almaktadır. Yalnız Almanya’da döner fabrikalarında çalışanlar 210 bin sınırını aşmıştır. Döner endüstrisi fast-food pazarında Avrupa’da devrim yapmış, Mcdonald’s gibi fast-food restoranların hepsinin üzerinde yer almıştır. Ayrıca Almanya’da üretilen dönerler Avrupa’da 22 ülkeye satılmaktadır. Almanlar artık Türk döneri bizim bir markamızdır diyecek kadar bu endüstriden etkilenmiş durumdadır.

Türkiye’de sektörün büyüklüğü 20 milyar TL

Türkiye merkezli UDOFED Başkanı Mehmet Mercan döner sektörünün Türkiye’de yıllık cirosunun 20 milyar TL’ye eriştiğini belirtmektedir. Almanya’daki büyüklüğe baktığınız zaman bu hakikaten küçük bir oran olarak kalmaktadır. Bu açıdan Almanya’daki dönercilik sektörü TAVAK Vakfı’nın tespitlerine göre pandemiye rağmen sorunsuz bir şekilde gelişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir