BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’yı seçim heyecanı sardı: Bakalım bu heyecan Türkiye’de de yaşanacak mı?

2 dakika okuma süresi

Almanya’da herkes 26 Eylül Genel Seçimlerine odaklandı. Angela Merkel politikayı bıraktıktan sonra büyük bir ihtimalle başbakan olacak olan Armin Laschet kiminle koalisyon hükümeti kuracak?

Almanya ve Avrupa siyasetinde kartlar yeniden dağıtılıyor

SDP ile yapacağı koalisyon hükümeti sayısal çoğunluk için yeterli mi, yoksa Hür Demokratların da bu koalisyonda yer alamsı mı lazım? Bunlar düşünülürken AB ülkelerinde de ayrı bir heyecan var. Merkel’den sonra AB’nin liderliği Macron’a mı geçecek düşüncesi hakim. Macron’un böyle bir niteliği olmadığını AB ülkeleri görmektedirler. Merkel’in yerine geçecek olan Laschet, kısa süre sonra Avrupa’nın lideri olarak da ortaya çıkacaktır. Laschet daha önce Putin ve Obama ile aynı göğüs hizasında çalışan Merkel’den öğrendiklerini uygulamaya koyacaktır.

Türkiye’de erken seçim tartışmaları sürüyor

Şimdi Almanya’dan Türkiye’ye geçiş yapalım. Türkiye’de seçimler Haziran 2023’te mi olacak? Daha önce bir erken seçim olabilir mi? Parlamento karar alırsa Tayyip Erdoğan tekrar aday olabilir mi? Bunlar tartışmaya açıldı. Tartışmanın en ilginç noktası Millet İttifakı kimi Cumhurbaşkanı Adayı olarak göstereceği… Bu aday ne Kemal Kılıçdaroğlu olacak ne de Meral Akşener… Ekrem İmamoğlu’nun böyle bir şansı yok, Mansur Yavaş’ta Ankara’da başarılı bir belediyecilik yapıyor. Orada kalmasında yarar var.

Almanya’daki Türk basını dip yapıyor

Çok sayıda Türk’ün yaşadığı KRV’de artık yalnız yerel gazeteler ve dergiler yaşıyorlar. Frankurt’ta basılan gazetelerin maalesef Almanya’da tirajları dibe vurdu. Kimse okumuyor. Türkiye’deki televizyonlarında Almanya’ya yönelik yayınlarında herhangi bir kıpırdama yok. Şu anda boşluğu tamamıyla TV kanalı olarak Kanal Avrupa dolduruyor. Yakında KRV’den genç bir arkadaşımız bu konuda bir atılım yapmak istiyor. Bu atılımın başarılı olmasını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir