BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

NATO Zirvesi Türkiye’nin yalnızlığına çare bulabilir

2 dakika okuma süresi

NATO Zirvesi, uzun zamandır dünya liderleriyle fazla görüşme şansı olmayan Tayyip Erdoğan’a olumlu görüşmeleri beraberinde getirdi.

Fransa ile gerilen ilişkiler yumuşadı

Öncelikle Fransa-Türkiye ilişkileri her geçen gün kötüye giderken, Macron-Erdoğan görüşmesinden sonra Fransa’nın Türkiye karşıtlığı belirli ölçüde geri gidiyor. Ayrıca AB’den ayrıldıktan sonra yalnızlaşan İngiltere, Başbakan Boris Johnson ve Tayyip Erdoğan görüşmesiyle AB’nin iki ucundaki ülkeler olarak konumlarını tekrar belirlediler. Bundan sonra İngiltere – Türkiye ilişkilerinde ciddi ve olumlu gelişmeler olacak. Türkiye-Yunanistan arasındaki görüşmeler herhalde bu toplantıda yapılan görüşmeler içinde havanda su dövmek dediğimiz bir görüşme oldu. İki tarafta çevrelerine biz uyum istemiyoruz görüntüsü verme konusunda başarılı bir grafik çizdiler.

Biden belirli konularda Türkiye’ye şahin bakışını sürdürecek

Açılış konuşmasında Biden, Kanada, İngiltere ve Türkiye’ye gülücükler dağıttı fakat ikili gelişmelerde Biden’in hiçbir şekilde yumuşamadığı ortaya çıktı. S-400’leri kafasına takan Biden, F-35 konusunda da adım atmıyor. Biden, Türkiye’ye yalnız 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacıya baktığı için teşekkür ediyor. FETÖ ve Halkbank konuları burada biraz arada kaldı fakat ABD’nin FETÖ’yü geri vermeyeceği Biden tarafından da artık direkt dile getiriliyor.

Almanya seçim sürecine giriyor

Türkiye için ön önemli görüşmelerden birini de Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yaptı. Merkel-Erdoğan herhalde en son görüşmelerini yapmış olacaklar. Temmuz ayında tamamıyla seçim atmosferine girecek olan Almanya, özellikle Merkel partisinin başarılı çalışması için iç politikaya yönlenecek. Bu açıdan Türkiye’nin bundan sonraki muhatabı Armin Laschet olacak. Bizim şimdiden bunun hazırlıklarını yapmamız lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir