BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye provokasyonların içine çekilmek mi isteniyor?

2 dakika okuma süresi

HDP İzmir İl Binası’na yapılan saldırı ve burada genç bir kadının öldürülmesi, insanın aklına “acaba Türkiye kötü günlere mi çekilecek?” sorusunu getiriyor.

Türkiye’de bir çatışma mı planlanıyor?

Baktığınız zaman dün HDP İzmir İl Örgütü’nde 40 bir kişilik toplantı olacaktı. Son anda bu ertelendi. Eğer toplantı olup da burada olaylar büyüseydi, acaba Türkiye’de neler olabilirdi? Son zamanlarda Türkiye’de herkesin tartıştığı ve yurt dışında da bu konuda oyun planları yapıldığı bir çatışma düşünülüyor. Bu çatışmanın büyük bir olasılıkla Alevi-Sünni veya Kürt-Türk çatışması olarak planlandığı tartışılıyor. Ayrıca son zamanlarda sesleri her geçen gün daha fazla çıkan Suriyelilerin de belirli bölgelerde Türklerle çatışmaya girip, giremeyeceği tartışma konusu.

HDP basında ve siyasette hedef gösteriliyordu

Özellikle Türkiye’de iki parti, MHP ve Vatan Partisi ülkemizde başka sorunlar yokmuş gibi HDP’nin kapatılması konusunu her gün dile getiriyorlar. HDP, kapatılırsa demokrasimiz kurtulurmuş algısı oluşturmak istiyorlar. Böylece Türkiye’de son seçimler 7 milyona yakın oy alan HDP’lilerin dışlanması, amaçları içinde. Bunun en büyük nedeni de HDP’nin 3 büyük şehirde belediye seçimlerinde oylarını Millet İttifakı’nın adaylarına yönelmesinden kaynaklanıyor.

Türkiye 90’ların karanlık günlerine geri dönmeyecek

Türkiye’de normal şartlar altında hiçbir zaman Kürt-Türk çatışması olmaz. Almanya’da PKK’lılar Kürtlere ve Türk örgütlerine, resmi temsilciliklere yaptıkları saldırılara karşı hiçbir zaman Kürtler ve Türkler taraf olarak ayaklanmadılar. Türkiye’de de bunun olmayacağını insanlar biliyor ama provokasyonlarla belirli bölgelerde bu konuda atılım yapmak isteyenler var. Alevi-Sünni çatışmasında bu karanlık güçler hiçbir zaman bir beklenti içinde olmamalı. Türkiye’nin Müslümanları ister Alevi, ister Sünni olsun bir çatışma içine girmezler. Tabii ki belirli konularda Alevi katliamları Türkiye’de oldu. Bu ayıbı Türkiye hala taşımakta ama gerek ABD’nin gerek Türkiye’deki olaylarda her zaman parmağı olan Rusya, Çin gibi ülkelerin amaçları bunlardan da kaynaklansa başarılı olmayacaklarını bilmeleri lazım. Çevremizde Türkiye düşmanlarının her geçen gün arttığı bir dönemde Türkiye’nin iç çatışmalar yaşamaması lazım. Provokasyon yapılmasına izin verilmemeli. Bunun için hem İçişleri Bakanlığına, hem de ordumuza büyük işler düşmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir