BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Turizmde geç gelen önemli sinyaller

2 dakika okuma süresi

Türk turizmi bu yılda can çekişen bir durumdayken gelen 4 önemli sinyal ülke turizmine katkıda bulunabilir.

Almanya-Rusya-ABD ve İsviçre’den gelen haberler turizm için umut verici

İlk olarak turizmde Almanya, Türkiye’ye gelecek Alman turistlere karantina şartını geri dönüşlerde kaldırdı. Buna göre hem Alman turistler gelebilir, hem de geçtiğimiz yıl sayıları çok düşen Türk kökenli Avrupalılar başta Almanya olmak üzere ülkemize gelebilirler. Önemli sinyaller özellikle ABD’den ve belirli ölçüde İsviçre’den geldi. En önemli sinyal Rusya’dan geldi. Türkiye’ye oldukça eziyet eden Rus hükümeti, nihayet 22 Haziran’da Rus turistlerin Türkiye’ye charter uçaklarla gelmelerine izin verdi. Bundan en fazla yararlanacak olan Antalya bölgesi. Oteller belirli bir doluluk oranı yakalayabilirler.

Bu yıl turizmde beklentiler son haberler çerçevesinde arttı

Tabii ki çok da büyük beklenti içinde olmamalıyız. Bir zamanlar 45 milyon olan turist sayısı, geçtiğimiz yıl 16 milyonu zor bulmuştu. Bu yıl büyük bir olasılıkla 20-22 milyonu bulabilir. İstanbul şu anda turistler tarafından unutulmuş bir bölge. Gece yaşamına sınır getirmemiz, restoranları uzun zaman kapalı tutmamız, İstanbul’un cazibesini yabancı turistler için kaybettirdi. Avrupalı Türklerde muhakkak tatillerinde en az 1 hafta İstanbul’a gelerek ciddi bir harcama yaparlardı. Şimdi herkes başka bölgelere tatillerini geçirmek için harekete geçtiler. Bakalım ne gibi atraksiyonlarla Avrupalı Türkleri bu yıl Türk turizmi için kazanabiliriz.

TAVAK’tan yeni araştırma

TAVAK Vakfı 10 yıldır yaptığı Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri araştırmasını geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapmamıştı. Bu yıl ön araştırmamızı Haziran ayının sonunda gerçekleştireceğiz. Durum ortaya çıkacak.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir