BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’de futbol ekonomisi tamamıyla çöktü, bu çöküş milli takıma da yansıdı

2 dakika okuma süresi

Futbol ekonomisi, TAVAK Vakfının araştırma konularından biridir. Türkiye futbola büyük ölçüde para harcayan fakat yanlış kararlarla hiçbir zaman gelişemeyen bir ülke konumunda… Yanlış kararlarla çok sayıda yabancı futbolcuya izin veren TFF, futbolumuzda yeni yıldızların yetişmesini önlerken, yetişen yıldızlarımızda başka ülkelere kaçmıştırlar.

En fazla kazanan dördüncü teknik direktör olan Şenol Güneş -7 averajla turnuvaya veda etti

Futbol ekonomisinde çöküş, 2011 yılında FETÖ’nün Aziz Yıldırım’a yaptığı saldırıyla başladı İlk önce Fener’i çökertmek istediler, çökertemeyince Trabzonspor maçında takım otobüsüne kurşun sıkarak takım oyuncularının ölmesini istediler. İlginç bir gelişme… Bu olayın suçlusu hala bulunamamış durumda. Milli Takım Antrenörü Şenol Güneş Avrupa Şampiyonası’na katılan takımlar arasında en fazla para alan dördüncü antrenör… Yıllık 3,2 milyon € alıyor (buna primler dahil değil).

Yanlış kararlardan biride Süper Lig maçlarının yayın hakkının BeinSport’a verilmesi… BeinSport sorumluluklarını yerine getirmeyen, paraları zamanında ödemeyen ve hükümete gidip ağlayarak ödeyeceği paraların düşürülmesini isteyen bir kuruluş. Futbol ekonomisinin çöküşünde en büyük pay sahipleri muhakkaki eski TFF Başkanı Demirören ve şimdiki başkan Nihat Özdemir’dir. Ulufe olarak dağıtılan bu başkanlıklar Türk futbolunun çöküşüne katkıda bulunmuştur.

Futbol’da yapısal değişiklik yapmanın zamanı

Türk insanı futbola çok meraklı fakat izlemeyi hak ettiği futbol kalitesini bir türlü göremiyor ve Milli Takım Euro 2008’den bu yana bir başarı kazanamıyor. Herhalde bu Avrupa Şampiyonası’ndan öğreneceğimiz çok şey var. Sil baştan yapabiliriz. Yoksa Türkiye’nin artık uluslararası alanda futbolda hiçbir ikamesi okunmayacağı gibi takımlar borçlarını ödeyemeyecek bir duruma geldiler. Daha da kötüye gidebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir