BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Afganistan’daki hava alanını tek başımıza korumamız çok büyük bir riziko

2 dakika okuma süresi

NATO’nun Brüksel’de yapılan toplantısında Türkiye’nin isteklerine NATO üyeleri fazla kulak açmadılar. Türkiye’ye yeni görev vermekten de kaçınmadılar. ABD’nin Afganistan’ı boşaltmak istemesi, AB’nin yeni riziko alanlarında kalmak istememesi, ister istemez Türkiye’ye yeni görevleri beraberinde getirdi.

Türkiye’nin Afganistan’a asker göndermesi hatalı bir adım

Türkiye’nin büyük bir hata yaparak, Afganistan askeri güçleriyle Taliban arasında belirli çatışma alanlarından biri olan Kabil Hava Alanı’nda görev yapmayı kabul etmesi çok büyük bir riziko. Taliban güçleri İslam veya başka görüşlere saldırmaz perspektifi yanlıştır. Taliban, Pakistan’dan tutun, Afganistan’da hep eli kanlı terör eylemleri gerçekleştirmiş bir örgüttür. Böyle bir örgüt karşısında benim askerlerimi 130 milyon dolarlık bir katkı payı alarak bu ülkeye yollamamız hatadır. Kore’de olduğu gibi buradan da yakında şehit haberleri gelecektir. 1952’de Türkiye olarak NATO’ya girmek için bize çok uzak bir yer olmasına rağmen Kore’ye asker göndermiş ve insanlarımızın başını belaya sokmuştuk. Şimdi aynı gelişmeyi maalesef Afganistan’da yapacağız. Bunu yaptırmamız lazım. Türkiye’nin Afganistan kararı ve Azerbaycan’a asker göndermesi, yeni çatışma alanlarında yer almamızı beraberinde getirecek. Biz Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de hep çatışma alanlarında yer alıyoruz. Libya’da askerlerimiz var. Buralar Türk askerini, Türkiye’yi tehlikeli bir durumda bırakacak yerler. Bundan sonra bu konularda tedbirli olmamızda çok büyük bir yarar var.

Türkiye NATO ve AGİT’te karar mekanizmalarında yer almalıdır

NATO, ABD’nin etkisiyle bugüne kadar fazla karışmadığı çatışma alanlarına da girmek üzere. NATO artık Çin ve Rusya’ya karşı daha fazla görev alacak bir duruma gelmiş bulunuyor. NATO çerçevesinde AGİT’e baktığınız zaman Ukrayna-Rusya ve Ermenistan-Azerbaycan çatışmalarının sonuçlarından biri, AGİT olarak müdahil olmamızı gerektirecek. AGİT’te 60 bin kişilik vurucu güç arasında 6 bin Türk askeri de bulunmaktadır. Maalesef NATO, AB üyesi olmayan ülkelerin söz sahibi olmadığı bir sistemdir. Bir açıdan ben AGİT’e 6 bin asker verirken, bu askerlerin yer alacağı savaşlar konusunda karar veremiyorum. Bu da Türkiye’nin çok aleyhinde olan bir gelişmedir. Burada Türkiye, kendi özgücüyle daha fazla atılım yapmak zorundadır.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir