BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Afganistan’a asker göndermemeliyiz

2 dakika okuma süresi

24 Eylül tarihinde son ABD-NATO askeri de Afganistan’dan ayrılmış olacak. AB ülkeleri de bugüne kadar yolladıkları gözlemcileri de geri çekiyor. Dünya, Afganistan’ı Taliban’ın eline terk ediyor.

Afganistan’da iki güç var: Taliban ve meşru hükümet

Afganistan’ın hakikaten iki gruba ayrıldığı bir dönemden geçiyoruz. Bir taraf Afganistan’ın meşru hükümeti olurken, diğer tarafta da Pakistan’da da aktif olan Taliban grubu bu ülkede bulunuyor ve terör estirmek istiyor. Bugüne kadar da bunda başarılı oldular. Taliban’ı iki açıdan ele almak gerekiyor. Bir taraftan Taliban’a bağlı ılımlı oluşumlar ve yerel halk olurken diğer uçta radikal militanlar bulunuyor. Taliban’ın gücü her an Afganistan’da yönetimi ele alacak durumda fakat bunu yapmıyorlar. En büyük nedenleri böyle bir durum olduğu takdirde Afganistan’a hiçbir ekonomik yardım gelmeyeceği… Bu da Afganistan’ın yaşam şansını tamamıyla bitirecek.

Türk Ordusu Afganistan’daki kaosun içine gönderiliyor

Türkiye, Kabil Hava Alanı’nı koruma görevini üstlenerek tam bir kaos içine girecek. Bir tarafta Taliban, bir tarafta Mustafa Kemal Atatürk’ten beri en hassas olduğumuz, duyarlı olduğumuz bir ülke olan Afganistan…

Türkiye yabancı ülkelere son yıllarda asker gönderdi, Türkiye artık bu hataları yapmamalı…

Azerbaycan’a asker yollamak Türkiye için kötü bir gelişme. Azerilerin koruyamadığı Dağlık Karabağ’ı Türkiye’nin gücüyle Azerbaycan Ermenilerden kurtardı. Ermenistan’daki seçimlerden sonra Paşinyan Dağlık Karabağ yenilgisinin intikamını almak için tekrar toparlanma düzeyine gelecek. Türkiye, Kuzey Irak, Suriye ve Libya’dan sonra Afganistan ve Azerbaycan’ı göze almamalı. Bizim askerlerimiz paralı asker değil. ABD ve NATO “biraz para verelim, Türk askeri oraya gider” anlayışıyla hareket ediyorlar. Suriyeli geçici sığınmacılar için uzun yıllardır AB ve Türkiye arasındaki müzakerelerde etkili bir ülke olan Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın sığınmacı kampına dönüşen Türkiye için son 10 yıllık sürece atıfla “ucuza kapattık” sözü, NATO açısından Afganistan’daki Türk askeri varlığının aynı zihniyetten hareket edilerek yeniden ortaya çıktığından hiç şüpheniz olmasın. Tüm bu gelişmeler Türkiye Cumhuriyeti için çok onur kırıcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir