BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Ankara’da hüzün var

2 dakika okuma süresi

Pandemi nedeniyle uzun zamandır gitmediğim ve bence Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bize armağan ettiği Ankara’da hüzün hakim.

Ekonomik kriz ve yoksulluk

Bu hüznü Ankara sokaklarında insanların yüzünde görebiliyorsunuz. Dükkanlar daha açılmamış durumda. Bazıları bir daha hiç açılmamak üzere kapanmış. Restoranların sahipleriyle görüştüğünüz zaman, bir daha eski günleri göremeyeceğiz görüşünü öne sürüyor. Ankara gençlerin ağırlıklı olduğu bir kenttir. Sokaklarda gençlerle görüştüğünüz zaman üniversitelerdeki sorunları ve üniversiteleri bitirdikten sonra iş bulamayacaklarını dile getiriyorlar. Bu da hüznün büyük bir emaresi.

Ankara’da ticaret yara almış durumda

Gençlerdeki bu umutsuzluk hakikaten insanın içini burkuyor. Ankara memur ve üniversite öğrencilerinin etken olduğu bir yer. Ankara’da ticaretle uğraşan pek yoktur. Onlarda havlu atma durumundalar. En iyi restoranlar şu anda müşterilerinin %60’nı kaybetmiş bulunuyorlar. Eskinin köhnemişte olsa geleneksel oteli Dedeman’da el değiştirmiş harpten çıkmış bir binayı hatırlatıyor. Politikacılarla görüşürseniz herkes bir an önce Parlamento kapansın, bölgelerimize gidelim tatil yapalım havasındalar. Parlamento’da çoğunluk şu anda bir erken seçim olmayacağının bilincinde… Erken seçim en erken 2023’ün başlarında olur diyorlar. Tabii ki kış aylarında Türkiye’de seçim olması güç. Ekonomik kriz Ankara’da büyük ölçüde hissediliyor. Sabit gelirli bir grup olan memurlar bunun altında eziliyorlar.

Mansur Yavaş hala umut veriyor

Ankaralıların bir konuda fikir birliği var. Mansur Yavaş Belediye Başkanı olduktan sonra Ankara halkına bir güven gelmiş bulunuyor. Melih Gökçek’in yanlışlıkları,  haksızlıklarından sonra Mansur Yavaş yönetimi Ankara’ya ilaç gibi gelmiş. İnşallah bu umutsuzluk rüzgarı da Mansur’un da etkisiyle kısa zamanda diner. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir