BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Online yemek sipariş sektörü gastronomi ekonomisinin %8’ini oluşturuyor

2 dakika okuma süresi

Pandemi döneminde satın almanın dijital kanallara doğru geçiş göstermesi birçok sektörü olduğu gibi yemek-içme sektörünü de etkiledi. Çevrimiçi yemek siparişlerinin artması arz talep dengelerini de değiştirmekle beraber müşteri ve tedarikçinin ilişkilenme biçimlerine de etki etmektedir.

Tüketici davranışları değişiyor

Müşterilerin artan talepleri rekabetin arttığı ve her gün yeni oyuncuların girdiği pazarı pandemi döneminde tekrar şekillendirmektedir. Harvard Business Review araştırmasına göre, 2020 yılında restoranların kazançlarının %50’si evlere teslimat ve gel al hizmetlerinden oluşuyor. Türkiye’de 2020 yılının Mart ayında evde ekmek yapmayı öğreten videolarla ilgili arama sayısı 3.000.000’un üzerinde olmuştur. İlk hafta eve yemek siparişi %13 iken 3. hafta %38 olmuştur. Eve yemek sipariş sisteminde en fazla tercih edilenler; pide, pizza, kebap ve döner olurken, gel-al sisteminde simit, poğaça, döner ve çiğ köfte olmuştur. Türkiye’deki yeme-içme sektörünü ve bununla birlikte tüketici davranışları eğilimleri restoranların kapandığı dönemlerde farklı şekillerde değişmektedir.

Pandemi sürecinde cirolar büyüdü

Yapılan araştırmalara göre dünyada online yemek siparişi sektörünün büyüklüğünün 2019 yılında 94 milyar dolara ve 1 milyardan fazla kullanıcıya ulaştığı tahmin ediliyor. İngiltere’de 4 milyar dolara ulaşan pazarın Almanya’da 2 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor. Pandemi öncesi yıllık 3 milyar lira civarında ciro elde eden online yemek servisi sektörü, pandemiyle birlikte ciroyu yıllık yaklaşık 7 milyar liraya kadar taşıdı. Yemeksepeti’nin domine ettiği sektörde son dönemde oyuncu atağı yaşanıyor. Artan talebin etkisi ile Getir’in ardından Yettim, Zomato ve Trendyol gibi şirketler de sektöre hızlı giriş yaptı. Pandemi öncesinde toplam ciro içinde yüzde 2-3 civarında pay alan online yemek servisinin ise pandemi ile birlikte payını 2 kata yakın artırarak yüzde 8 civarına yükseldiği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir