BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD’nin yeni Avrupa ve Asya planları

2 dakika okuma süresi

Biden ciddi bir şekilde değişik bir dış politikada uygulamakta kararlı gözüküyor. Bunlara baktığımız zaman aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1) Biden, Trump’ın aksi görüşünde… Transatlantik Paktı’nı AB ile çok kısa zamanda gerçekleştirmek ve bu iki bölgenin gümrüksüz alanlarını genişletirken bu alanlara Rusya, Çin, Güney Afrika ve birazda Türkiye gibi ülkelerin girişini zorlamakta kararlı.

2) Afganistan’dan ABD askerlerinin çekilmesini hızlandırıyor. Şimdi hedefi  Afganistan’da ABD askerlerine tercümanlık yapan 117 bin kadar Afgan’ı nerelere yönlendirecek, nasıl koruma altına alacağına yönelik. ABD askerlerini Afganistan’dan çektikten sonra burada ciddi bir iç savaşın başlayacağı bunun da Çin’i ve Rusya’yı etkileyeceğini biliyor. Büyük bir olasılıkla Afganistan’dan kurtarmayı karar verdiği kendi Afgan tercümanlarını Amerika’ya getirme niyetinde değil. Böyle durumlarda devamlı kazık atmaya alıştığı Türkiye’ye yönlendirme politikası içinde. Bu konuda da hazırlıklarını hızlı bir şekilde yaparken, pazarlıklara da başladı.

3) Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’deki Kürt devletinin kurulması ABD’de bütün think tanklerde ele alınan ve kararlaştırılan bir konu. Biden, önümüzdeki 4 yıl içinde bunu ciddi bir şekilde faaliyete geçirmek istiyor.

4) Rusya ile yeni bir denge politikası oluşturmak isteyen ABD, Rusya’nın Çin’le ilişkilerini bozmak, İran’la sorunlarını artmasını sağlamak ve Türkiye ile arasına soğukluk sokmak konularında iddialı. Yeni dengelerde Rusya’yı Ukrayna’da sıkıştırma telaşında.

5) Biden, Erdoğan’ın iktidardan gitmesini istemiyor. Daha da zayıflatarak kendi isteklerini Türk Hükümeti’ne ciddi bir şekilde dikte etme savaşında. Bu da olayın bir başka boyutu… ABD’nin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle olan politikalarına başka bir yazımda değineceğim.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir