BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türklerin yoğunlukla yaşadığı AB ülkeleri vatandaşlarımızın Türkiye’deki tasarruflarına göz dikti

2 dakika okuma süresi

60 yıllık bir geçmişi olan Türk göçünde insanlarımız birçok olay nedeniyle paralarını kaybettiler. Bunları tek tek saymak yerine en son gelişmeye el atmakta yarar var.

Avrupalı Türklerin Türkiye’deki varlıkları vergilendirilmek isteniyor

İnsanlarımız tasarruflarını Türkiye’ye getirdiler. Ev aldılar, tarla aldılar, bankalara koydular ve bu paraları Almanya’da vergilendirilmiş bir şekilde alarak Türkiye’ye transfer ettiler, fakat bu varlıklarını Almanya’da vergi denkleşmelerinde göstermedikleri için şimdi karşılıklı otomatik bilgilendirme çerçevesinde Almanya başta olmak üzere bu varlıklarını vergilendirmek istiyor. Bir para iki kere vergilendirilemez. Tabii ki bunun içinde Türkiye’de parası olan insanların Almanya’da işsiz kalıp sosyal yardım alma durumları da var. Bu durumda Avrupa ve birçok ülke kanunlarına göre ilk önce kendi tasarruflarını harcama zorundalar. İnsanlarımız bunu yapmıyor. Burada biraz toleranslı davranmak gerekiyor. Bu toleranslı davranma olmadığı için ilk olarak 3,3 milyon Türk kökenli göçmenin Türkiye’deki takriben 15-20 milyar euro arasında bulunan tasarruflarını vergilendirecek.

Türkiye bu konuda adımlar atmalı

Hollanda bu tasarrufların vergilendirilmesi için dedektif bile tuttu. Avusturya’da Hollanda’dan aşağı kalmıyor. Türkiye-AB arasında üst düzey ve AB ülkeleriyle yaptığı ikili temaslarda bu konuya açıklık getirmesi ve bu işlemin en azından 3 yıl daha ertelenmesini istemesi lazım. Avrupa’da güç şartlar altında çalışan, ülkelerine döndükten sonra tasarruflarını genel olarak kaybeden insanlarımıza artık cezalandırma politikalarının uygulanmaması lazım. Bu konuda Türk Hükümeti’ne büyük iş düşüyor. Hükümet bu konuda duyarsız olduğu zaman muhalefetin duyarlı olması lazım. Gerek CHP, gerek İYİ Parti, bu konuyu ele almalı.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir