BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Eski milletvekillerinin saltanatı

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz günlerde paylaştığım bir tweet sosyal medyada çok ilgi gördü. Apayrı, tamamlayıcı bilgiler geldi ve hala geliyor.

Emekli milletvekili olmak ayrıcalıklı

Türkiye eski milletvekillerinin saltanat sürdürdüğü bir ülke konumunda.  Ulusal geliri 8 bin doların altına düşen, her geçen gün fakirleşme gördüğümüz ülkede en fazla saltanat sürende muhakkak eski milletvekillerimiz. En az 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra emeklilik hakkı oluşuyor. Sağlık açısından TBMM’nin özel sigorta kurallarına uyuyorlar. Kendilerinin, çocuklarının, eşinin, olanak bulursalar sevgililerinin sigortalarını devlete ödetiyorlar. Küçük bir raporla yurt dışına tedaviye gidiyorlar. Kendileri ve çocukları THY’de VIP uçma şansına sahip oluyorlar. Ayrıca fiyatlar kendileri için uygun. Birçok emekli milletvekili bu güvencilere sahip olduğu için yeni eş alıyorlar, bunlarda bu haklardan yararlanıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları da bütün bu paraları ödüyorlar.

Milletvekilliği son derece avantajlı

TBMM’ye her zaman eski emekli milletvekillerinin devamlı geldiğini görürsünüz. Meclis’in mutfağı hem çok ucuz hem de kalitelidir. 1 liraya çorba, 5 liraya et yediğiniz başka bir yer yoktur. Bu saltanat neden? Bazı partiler her dönem yeni milletvekilleri alarak bunları da ihya ederler. Baktığınız zaman büyük partilerden (AKP-CHP) milletvekili olmak için takla atan, kazandıktan sonra da ömür boyu yan gelip yatanlar vardır. Emekli milletvekillerine evet ama emekli aylığı olarak taban ücreti ödenmeli. Böylece emekli milletvekillerinin yaşadıkları şatafatlı hayat bitecektir. Halkımızın dört kişilik aileyi geçindirmek zorunda oldukları taban ücreti alabilirler. Ellerinden iş geliyorsa yapmaya tekrar başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir