BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye AB’ye somut önerilerle gitmeli

2 dakika okuma süresi

Son AB Zirvesi’nde Türkiye için önerilen Suriyeli geçici sığınmacılara yönelik artı 3 milyar euroluk katkıdan başka bir şey çıkmadı. AB, Türkiye’den de herhangi bir tepki gelmediği için yavaş yavaş ülkemizi gündemden siliyor. Neler istemeliyiz?

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı olarak 7 başlıkta sizler için Türkiye’nin neler talep etmesi gerektiğini özetledik.

1) AB’nin yeni dönem başkanlığında en azından iki faslın açılması ve tam üyelik müzakerelerinin başlamasını istemeliyiz.

2) Schengen Vizesi konusunda Ukrayna ve Rusya’ya kolaylık sağlayan AB, artık Türkiye’yi oyalamaktan vazgeçmeli.

3) 2018-2019 ve 2020 yılları Suriyeli geçici sığınmacılar için ödenmeyen toplam 9 milyar euro derhal Türkiye’ye iletilmeli.

4) Suriyeli geçici sığınmacıların Türkiye’den kendi ülkelerine dönmeleri için sığınmacıları kendi ülkelerinden gönderen çeşitli ülkelerle birlikte Kuzey Suriye’de dönüş hazırlıkları yapılmalı.

5) Türkiye’nin önünde ciddi bir perspektif olarak görülen “özel statü” gündeme getirilmeli ve AB’nin beş ayağından üçü Türkiye için uygulanmaya konmalı.

6) AB’nin KKTC’yi devlet olarak tanıması sağlanmalı. Böylece Kıbrıs’taki tek çözüm olan iki devletten oluşan bir yapıya izin verilmeli. Böylece  Kıbrıs konusu ve Doğu Akdeniz’de Kıbrıslı Türklerinde hakları ciddi bir şekilde ele alınmalı.

7) AB’nin sınırının Yunanistan’da bittiğini ortaya çıkaran eylemler yapılmamalı. Tam üyelik müracaatını yapan Türkiye’nin İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerle AB sınırını oluşturduğu kabul edilmeli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir