BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Ursula Von Der Leyen hatalı

2 dakika okuma süresi

Ursula Von Der Leyen Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşmasında büyük bir hata yaptı. “Biz hiçbir zaman Kıbrıs’ta iki devlet olgusunu kabul etmeyeceğiz”  dedi. 

Leyen’in söz söyleme hakkı yok

KKTC’nin karar vererek yirmi yılın üzerinde bir süreç boyunca sürdürdüğü konfederasyon tezinden uzaklaşarak “biz iki devletli çözüm istiyoruz” yaklaşımına Leyen’in söz söyleme hakkı yok. AB’nin 27 ülkesi bu konuda tek tek karar verirler. Kendisinin geldiği Almanya ve eski üye İngiltere bu konuya Leyen gibi yaklaşmıyorlar.

Kıbrıs Harekatı’nın 47. yıl dönümünü AB çekemiyor mu? 

Bu konu şu anda niçin önemli? 20 Temmuz’da Kıbrıs Harekatı’nın 47. yıl dönümü olacak. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan harekatın yıl dönümünde KKTC’ye gidiyor. Esasında Dağlık Karabağ konusunda büyük destek verdiğimiz Azerbaycan’ın diktatör lideri Aliyev’in de Kıbrıs’a gitmesi gerekir. 20 Temmuz’da Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, uluslararası alanda bağımsızlık konusunda meşru haklarını dünyaya anlatması açısından ciddi bir şekilde tüm yabancı gazetecileri başta Brüksel-Berlin-Londra-Paris gibi başkentlerden basın mensupları olmak üzere ülkeye davet etmelidir.

Yabancı ülke liderleri ve temsilcileri de davet edilmeli

Bu toplantıya Malezya’nın, Pakistan’ın ve büyük olasılıkla tek koruyucu gücü olarak kalacağımız Afganistan’ın liderleri de katılmalıdır. Türkiye Kıbrıs konusunda Suriye, İsrail ve Mısır nezdinde de ciddi girişimlerde bulunarak özellikle İsrail’den kumar turizmi çerçevesinde uçakların Kuzey Kıbrıs’a inmesini sağlamalıdır.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Leyen’i manipüle ediyor

Ursula Von Der Leyen, Kıbrıs konusunda Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın büyük ölçüde tesiri altında.  Almanya Kıbrıs konusunda Leyen kadar katı bir tutum takınmıyor. Bırakın Almanya’yı, Fransa bile bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmadı. Yakında Doğu Avrupa’dan ve Akdeniz şeridinden ülkeler KKTC’ye daha olumlu sinyaller vereceklerdir. Bu nedenle AB Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen daha ılımlı bir politika içine girmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir