BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Afganistan’dan yabancı askerler hızlı bir şekilde kaçıyorlar

2 dakika okuma süresi

Bugüne kadar Afganistan’dan 135 bine yakın yabancı asker bulunuyordu. ABD beklenenden daha hızlı bir şekilde askerlerini kendi ülkesine alıyor. 1 Ağustos-31 Aralık için öngörülen geri çekilme planını daha hızlı bir şekilde gerçekleştiren ABD, Afganistan’ı İran, Rusya ve Çin üçgenine bırakıyor.

Afganistan’da iç savaş kaçınılmaz olacak

Pakistan, Afganistan için en önemli ülke. Pakistan’da Taliban askerleri büyük ölçüde yer almaktadırlar. Çin, akıl almaz bir şekilde Afganistan’a sahip çıkma hevesi içinde. Rusya’da önce kaybettiği Afganistan’da yeniden etken olmak isterken, Pakistan bir huzur alanı arıyor. Türkiye’nin buraya asker göndermesi daha öncede yazılarımda anlattığım gibi çok büyük bir çılgınlık (!). Taliban “Türk askerine bir şey yapmaz”  kavramı doğru değil, Taliban en kısa zamanda Afganistan’da yönetimi yeniden ele alacak. Bu konuda arkasında Çin’de var. Bugüne kadar göz ardı ettiğimiz Çin’in madenler nedeniyle Afganistan’daki etkisi daha da artacak. Benim insanlarım orada ciddi bir ateş çemberi içinde kalacaklar.

Suriyelilerden sonra şimdi artan Afgan göçü 1 milyona çıkacak

Ayrıca Afganistan’da çıkacak iç savaşta Taliban kazanan olacak, Afganlılarda Türkiye’ye kaçışları hızlandıracak. Bugüne kadar 350 bin Afgan İran üzerinden ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye yerleşti. Türkiye’de gastronomi alanında artık Afgan çalıştırmayan restoran kalmadı diyebiliriz. Bizim için sorun büyüyor. Suriyeliler maalesef bayramda ülkelerine gidip, bayram sonunda tatillerini geçirdikleri ülkelerinden artık kendilerine yeni bir yer olarak seçtikleri Türkiye’ye gelecekler. Bu konuda Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın çalışmalarına göz atarsak 5,4 milyon Suriyeliyi ülkemizde barındırdığımız sonucuna ulaşıyoruz. Şimdi 350 bin olan Afgan sayısının iç savaş sonucunda 1 milyona çıkacağından hareket edebiliriz.

İnsanlarımızı Afganistan’a ateş çemberine göndermemeliyiz

Afganlar kendilerini yabancı askerler tarafından terk edilmiş hissediyorlar. Taliban’a teslim olmaktan başka çarelerinin olmadığını görüyorlar. Mezar-ı Şerif’te hakim olan Raşid Dostum’un artık Türkiye’de yaşadığı için hiçbir etkisi yok. Çevremizde savaş alanlarının her geçen gün arttığı bir dönemde Ukrayna-Rusya, Azerbaycan-Ermenistan, Irak ve Suriye’den sonra başımıza bir de Afganistan krizi çıkıyor. ABD’ye iyi gözükmek için veya onların yapacağı belirli yardımlar nedeniyle Afganistan’da olmamamız lazım. Benim insanım Afganistan’da Taliban’la çatışmalarda ölmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir