BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

En geç Nisan 2022’de erken seçime hazır olalım

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz hafta başı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ekonomik açıdan duyurduğu reformlarla erken seçimin temelini attı. Diyarbakır gezisi de bunu bir kademe daha ileri götürdü.

Erdoğan seçim için hazırlıklarına başladı, peki muhalefet ne yapıyor?

Erdoğan artık MHP kamburundan da yavaş yavaş kurtulmak istiyor. Esas hedef Kürt oylarının belirli bir bölümünü tekrar AKP’ye dönmesine yönelik… Şimdi top Erdoğan’da… En geç Nisan 2022’de yapılacak seçim için muhalefet daha aday belirleyemedi. Kemal Kılıçdaroğlu mu, Meral Akşener mi olacak bu tartışma sürüyor. İnanın Ankara ve İstanbul belediye başkanları Cumhurbaşkanı adayı olmayacaklar. Kazanılmış kaleleri Millet İttifakı kolay kolay kaybetmek istemiyor. Ankara BB iyi çalışıyor ve İstanbul BB’de son zamanlarda ciddi ataklar yapıyor.

Hükümet 2023’e kadar ekonomiyi götüremeyeceğini biliyor

Hükümet bugünkü ekonomi politikasıyla 2023’ün Haziran ayına kadar dayanamayacağını gördü. Bir an önce seçim yapıp, iktidarını sürdürmek istiyor. TBMM’den çıkacak erken seçim kararı Erdoğan’a yeniden aday olma şansını tanımayacak. Ayrıca AKP içinde huzursuzlukların artması nedeniyle erken seçim zaruri oldu. Buna göre AKP’nin en başarılı politikacılarından biri olan Hayati Yazıcı seçim çalışmalarını başlattı. Muhalefet ne yapacak? İYİ Parti artan oy oranını daha da arttırmak için hangi hamleleri düşünüyor, Kılıçdaroğlu CHP’nin oylarını arttırmak için neler yapacak? Bunlar çok önemli konular.

Türkiye dış politikada da çok sıkışmış bir durumda

AB tam bir Türkiye karşıtı politika uygulamaya başladı. Ursula Von Der Leyen ilk başlarda Türkiye’ye karşı ılımlı politikasını Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın etkisiyle sertleştirdi. Neredeyse 20 Temmuz’da Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde KKTC’ye resmi ziyaret yapacak olan Cumurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretini nasıl önleyebiliriz tartışmasını açtı. Artık Suriye ve Irak’ta da kurulacak olan Kürt devletinin ayak sesleri çok yüksek gelmeye başladı. Afganistan ABD tarafından başımıza örülmüş yeni bir bela… Azerbaycan-Ermenistan Savaşı’nda Türkiye Azerbaycan’ın yanında taraf oldu. Daha uzlaşmacı bir tutum izleyip Kafkaslarda etkenliğini arttırması lazım. Bütün bunları yapacak olan hükümetin arkasının da güçlü olması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir