BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümü yaklaşırken KTC’yi tanıma konusunda adımlar atılmadı

2 dakika okuma süresi

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KTC), Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra iki devletli çözüm sürecine girme kararı alındı. Türkiye ilk defa bunu çok ciddi bir şekilde destekliyor.

AB, KTC’nin devlet olarak tanınmasına en yüksek perdeden karşı olduğunu söylüyor

Buna karşılık AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen başta olmak üzere ABD ve AB ülkeleri ayağa kalkmış durumdalar. Ellerinde olanak olsa, 20 Temmuz günü KTC’ye resmi bir ziyarette bulunacak olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın buraya gidişini engelleme çabasına girecekler. Kıbrıslı Türklerle yaptığım görüşmeler çerçevesinde Türkiye’nin ciddi adımlar atması gerektiği konuşuluyor. Buna göre Maraş’ın açılması, Kıbrıslı Türklerin çalışma hayatına girmesi için yeni bazı projelerin hayata geçirilmesi şart.

KTC devlet olarak Türkiye’nin iyi ilişkilere sahip olduğu ülkeler tarafından tanınmalı

İlk olarak 20 Temmuz’a kadar Azerbaycan, Pakistan, Katar ve Malezya’dan KTC’yi tanıma sinyallerinin gelmesi lazım. AB’den yeni ayrılan İngiltere öncelikle Kuzey Kıbrıs’a uçuşlar konusunda çok yakın zamanda adım atacak. Yeni seçilen İsrail Başbakanı ile iyi ilişkiler içine girilmesi ve İsraillilerin uçaklarla KTC’ye kumar oynamaya gelmelerinin sağlanması lazım. Yabancı yatırımcıyı KTC’ye getirme konusunda ciddi bir politika izlenmesi şart. Bu konuda Kıbrıslı işkadını Sıdıka Atalay KTC’nin somut adımlar atıp bakanlar kurulunun bu konuda teşvikler getirmesini öneriyor. Ersin Tatar ümit bağlanan bir politikacı. Mustafa Akıncı’nın yaptığı yanlışlardan ve eşinin AB projesi alması karşılığında AB’ye tamamıyla itaat etmesi konumundan KTC kurtuldu. Şimdi KTC’nin şahsiyetli bir politika uygulaması lazım. Meis ve Girit adası nedeniyle Ege’de başımıza bela olan Yunanistan, şimdi de Doğu Akdeniz’de söz sahibi olmak istiyor. Bu konuda Türkiye’nin daha kararlı bir politika izlemesi şart…  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir