BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TERSİNE DÜNYA

2 dakika okuma süresi

Ülkemizin İçişleri bakanının ‘Ekonomi temmuzda coşacak uçacak; ABD, Avrupa patlayın çatlayın’  tarzı cennet mahallesi zarifliğinde açıklama yapabildiği bir dönemdeyiz.

Tarım Bakanı da muhtemelen ‘Okullarda uzaktan eğitime devam edeceğiz’ tarzı bir açıklama ile bu zarafeti sürdürecektir(!)

Azılı suç örgütü liderlerinin bizden daha beterleri var diyerek siyasetçi,  gazeteci ve bürokratların yolsuzluklarını ifşa ettiği; cezaevinde yatarken özel izinle tahliye edilen kabadayıların ombudsman olduğu nutuklar, mektuplar yazdığı…

L&V marka çantasıyla arz-ı endam eden firts lady’nin halkı tutumlu ve iktisatlı olmaya çağırdığı…

‘Şimdi ve gelecek te söz hakkı bizde; devrim biziz’ diyen Z kuşağının yurtiçindeki tek rol model hedefinin youtuber olup parayı vurmak; daha idealistlerinin de yurtdışına giderim; ilk etapta şoför veyahut kurye olurum diye çıta koyduğu bir jenerasyon dönemindeyiz.

Ülkede 15 milyon işsiz varken; pandemi sebebiyle işten çıkarmalar tavan iken; TÜİK tarafından  işsizliğin azaldığına dair veri; hangi dâhiyane hesaplama yöntemi ile yapıldı (!)aklımız almayacak…

Bütün bunlar olurken ağzını açıp kelam edecek muhalefet bulamıyoruz.

İnternet altyapısı da maalesef 175 ülke arasında 103. Sıradayız. Ki bugünün interneti geçen yüzyılın elektriğinden de önemlidir, buhar gücünden de. Yeni üretim teknolojisi olmayan bir sanayinin uluslararası pazardaki haliniz siz düşünün.  Vay halimize…

***

İşin aslı şudur ki ülkede huzur yok.

‘Ah nerede o eski ramazanlar’ sitemi değil bu.

Otobüste, parkta, yolda gördüğümüz küçük çocuğu içimizden sevmek gelse de tebessüm bile edemez olduk ülkemde istismar var.

Ağlayan, moralsiz bir kadın gördüğümüzde halini soramaz olduk ürkütüp incitmekten korktuk ülkemde kadına yönelik şiddet var.

Bir ağaca sırtımızı dayayıp manzara izleyemez olduk ülkemde planlı yangınlar var.

Evlenene hayırlı olsun demeye gidemedik ülkemde takı ne yapacağız düşüncesi var.

Sevincimizi paylaşamıyoruz; üzüntümüzü paylaşamıyoruz, gelecek kaygısından kendi içimizde huzuru bulamıyoruz.

Son olarak; düzelen ekonomi diye bir şey yok. Her bayram yaklaştığında beklenen dövizde kur düşüşü ve altın fiyatlarının gerilemesi beklentisi var.

Asıl ondan sonrası bayram yeri…

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir