BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da 27 Eylül’de yeni Başbakan Armin Laschet

2 dakika okuma süresi

Almanya çok ilginç bir seçime giriyor. 16 yıldır iktidarda olan Angela Merkel politikayı bırakıyor. İlk önce parti başkanlığından ayrıldı daha sonra başbakan adayı olmadı. Önce parti başkanlığına daha sonradan başbakan adaylığına ise Armin Laschet seçildi.

Parti başkanlığı için dahi Alman kamuoyunun şans vermediği Laschet başbakanlığa koşuyor

Armin Laschet Almanya’da çok ciddi kariyer yapan bir politikacı. İlk önce KRV Uyum Bakanı oldu. Bu süreç zarfında kendisiyle çok yakın çalıştık. Daha sonra KRV Eyalet Başkanı olan Laschet, şimdi Federal Almanya’nın Başbakanlığı konusunda en güçlü isim olarak Alman siyasetinde ortaya çıkıyor. Eylül’de yapılacak seçimlere son 10 hafta kala Yeşillerin favori olarak gösterilen Başbakan Adayı Annalena Baerbock büyük ölçüde yaptığı hatalarla puan kaybetti ve birincilik şansını anketlerde de görüldüğü üzere yitirdi. Sosyal Demokratların silik adayı Olaf Scholz’un da bir şansı olmadığı ortaya çıktı. Laschet ipi göğüslemek için ciddi bir koşu içinde.

Seçimde en belirleyici faktör Almanyalı Türkler olacak

Laschet Almanya’da Türk kökenliler tarafından çok sevilen başarılı bir lider. Yakından tanıdığım Laschet Türkiye’ye de olumlu bakan rasyonel politikalar izleyen bir isim. Bu hafta Brandday.net’e verdiği röportajda Almanyalı Türklerin kendisini desteklemesinden çok büyük bir memnuniyet duyduğunu da dile getirdi. Şimdi 27 Eylül’den sonra Türkiye-Almanya ilişkilerinde daha sıcak bir dönem başlayabilir. Türk basınından bazı çevreler “Türk Armin” şeklinde isimlendirmelerle Laschet’in seçim kampanyasına zarar veriyorlar. Laschet Türk değil, olaylara objektif bakan kaliteli bir insan. Bunun bilincinde olmalıyız. Laschet’i Destekleyen Almanyalı Türkler İnisiyatifi seçim kampanyasına pandeminin azaldığı bu günlerde hızlı bir şekilde başlayacak. 11 merkezde toplantılar yapılacak. Düsseldorf’daki toplantıya Laschet kendisi de katılacak. Bugüne kadar iyi davrandığı olumlu yaklaştığı Türkler Laschet’i Başbakanlığa taşıyacak bir güç. Aynı gücü Türk seçmenler Gerhard Schröder iktidara gelirken 8 bin oy farkla kazandığı seçimlerde de göstermişlerdi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir