BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

İslam İşbirliği Örgütü ne işe yarar?

2 dakika okuma süresi

Dünyada Müslümanların yaşadığı 57 ülkenin katılımıyla kurulan İslam İşbirliği Örgütü, esasında çok ciddiye alınması gereken bir kurumdur. İslam dünyasındaki sorunları çözmek, belirli ortak noktalarda buluşmayı sağlamak ve Müslümanlara yapılan haksızlığı önlemek gibi işlevlerinin yanında ekonomik, sosyal ve politik konularda da Müslüman dünyasının işbirliği yapmasını sağlayacak bir kurum olmalıdır.

Maalesef bu örgütte “işbirliği” yok

Türkiye’nin de içinde yer aldığı İslam İşbirliği Örgütü acaba Müslüman ülkeler arasında veya iç sorunlarında bir katkısı olmuş mudur? İslam İşbirliği Örgütü KKTC kurulduktan sonra bu yeni ülkenin tanınması için adım atmış mıdır? Filistin konusunda Türkiye kadar olaylara ilgi göstermiş midir? Özellikle son yıllarda her geçen gün mezalimin arttığı Doğu Türkistan’da Çin’in Uygurlara yönelik dünyanın demokrat ülkelerinin soykırım olarak tanıdığı bu trajediye karşı acaba İslam İşbirliği Teşkilatı Çin’i kınayacak bir çaba içerisine girmiş midir? Bunların hepsine verebileceğimiz cevap maalesef “hayır”dır.

TAVAK olarak çağrımızı yeniliyoruz

Ayrıca TAVAK Vakfı olarak Diyanet İşleri Teşkilatı’na ve İslam İşbirliği Örgütüne Avrupa’da her geçen gün artan İslamafobi ve Türkofobiye karşı örgütlü bir şekilde mücadele etme yaklaşımını niye ortaya koymamıştır? Bütün bunlara baktığınız zaman İslam İşbirliği Örgütünün işlevlerini yerine getirmediğini görüyoruz. Bu nedenle bu örgütün yapısının değişmesi ve daha fazla etkenlik kazanması için çalışmaların başlatılması gerekmektedir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir