BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye bu kadar sığınmacıyı kaldıramaz

2 dakika okuma süresi

Türkiye tarihte son 60 yıla baktığımız zaman göç veren bir ülke olarak tanınır. Almanya ile 1961’de yapılan Ankara Anlaşması çerçevesinde yalnız Avrupa’ya 5,7 milyona yakın Türk kökenli göçmen yollamış ve gittikleri ülkelerde düzenli göçmen statüsünde kalmışlardır. Büyük bir çoğunluğu da yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığına geçmişti.

Türkiye fakirleşmeye devam ederken göçmen sayısı artıyor

Buna karşılık Türkiye son yıllarda dünyada en fazla göç alan ülke konumunda. Dünya Göç Örgütü’nün açıklamalarına göre şu anda Türkiye’de yaşayan düzensiz göçmenlerin sayısı 8 milyonun üstünde. Muhakkak ki insanların göç etme özgürlükleri vardır fakat her ülkenin kaldırabileceği bir göçmen, bir sığınmacı sayısı bulunur. Buna göre ulusal geliri 7 bin doların aşağısına doğru giden Türkiye artık Suriyeli veya önümüzdeki aylarda gelmesi beklenilen 1,5 milyon Afgan’ı kaldıracak durumda değil. Bunun dışında Orta Asya Türk devletlerinden başta Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan olmak üzere ülkeye turist olarak gelip devamlı kalan insanların sayısı artmaktadır.

Türkiye-Suriye sınırından sonra Türkiye -İran sınırı da otobana dönüştü

Türkiye’nin önümüzdeki günlerde sınırlarını ciddi bir şekilde kontrol altına alması şart. İran-Türkiye arasında kaçak geçen Afganların korkularını anlamamız lazım. Bize en dost olan ülke ama buna rağmen Türkiye’nin buna dayanması güç. Ayrıca her geçen gün kendisini daha da zenginleştiren Aliyev halkına hiçbir ekonomik yardımda bulunmadığı için Azerbaycan’dan, Türkmenistan’dan gelenlere vize getirilmesi lazım. Suriyelilerin geri dönmeleri için hükümet AB ile görüşüp ciddi yardımlar almalı ve bunu Suriyelilerin geri dönüşü için harcamalıdır. Türkiye Türk ve Arap karışımı bir ülke olma olmaya gidiyor, bu geleceğimiz için çok olumlu olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir