BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyareti iyi zamanlandı

2 dakika okuma süresi

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yıl dönümünde bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir Kıbrıs ziyareti gerçekleştiriyor. Ersin Tatar Kıbrıs’ta şahsiyetli bir politika uyguluyor. Mustafa Akıncı’nın yaptığı yanlışları yapmıyor. Bu açıdan Kıbrıs’ta beklentiler arttı.

Doğu Akdeniz’de KTC’nin masada bir sandalyesi olmalı

210 bin nüfusu ile Kıbrıs Türk Cumhuriyeti önemli bir ülke konumuna geldi. Mavi Vatan Doktrini çerçevesinde KTC’nin artık müzakerelerde söz sahibi olması lazım. Azerbaycan, Kıbrıs’ta temsilcilik açmayı düşünüyormuş… Aliyev’in bu yaptığı ayıp. Artık temsilciliğin devri geçti. Açılacaksa büyükelçilik açılır ve KTC tanınır. Pakistanlı dostlarımızın da bu konuya el atmalarında yarar var. Esas önemli olan Londra’dan ve İsrail’den KTC’ye direkt uçuşların başlamasına yönelik olacak.

KTC’nin ekonomik olarak ayakları üzerinde durmasının zamanı geldi

Kıbrıs konusunda Türkiye ekonomik yükünü de azaltacak tedbirler almak zorunda. Kıbrıslı gençler daha doğmadıkları süreçte mücahitlik yaptı diye yılları dörtle çarpılıp emekli maaşı alıyorlar. Kıbrıs’ta devletten maaş almayan insan yok gibi. Ancak Türkiye’den gelen Türkler bu nimetlerden yararlanamıyorlar. Bu açıdan Kıbrıs’ta artık bir şeyler üretilmeli. Kıbrıs’taki üniversiteler ciddi bir şekilde dışa açılmalı. Turizm konusunda, kumar turizmine ağrılık verenlerin Kıbrıs’a gelmesi sağlanmalı.

KTC’nin devlet olarak tanınması için herkes üzerine düşen görevi yapmalı

Kıbrıs konusunu muhalefet partileri de ele almalı. Kemal Kılıçdaroğlu en kısa zamanda Kıbrıs’a gitmeli, önemli görüşmeler yapmalı. Aynı zamanda KKTC’nin Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KTC) olarak tanınması konusunda Sosyalist Enternasyonel çerçevesinde lobi faaliyetlerinin yapılması şart. Almanlar Kıbrıs konusuna akılcı yaklaşıyorlar. “Bizim için Kıbrıs’ta iki devlet var. Birini tanıyoruz, diğerini tanımıyoruz” yaklaşımındalar. Bir tanesini tanımaları, ikincisinin de yavaş yavaş tanınacağını gösteriyor. Kıbrıs konusunda turizm açısından KTC, Almanya’da girişimlerde bulunursa, Almanya’daki Türk kökenli tur operatörleri sayıları çok azalmış olsa da belki direkt uçuşları sağlayabilirler.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir