BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Seçim atmosferine giriliyor

2 dakika okuma süresi

Artık Türkiye’de erken seçim olacağı herkes tarafından kabul ediliyor. AKP’li milletvekilleri de bir kez daha seçilmek için çalışmalarına başladılar. Kurban Bayramı’ndan sonra Türkiye’de siyaset hızla seçim atmosferine girecek.

Ekonomik kriz erken seçim durumunu ortaya çıkardı

Yeni kurulan partilerde mümkün olduğu kadar çabuk gerekli şartları yerine getirerek seçimlere hazırlanacaklar. Seçim atmosferinin en önemli nedeni Türkiye’de ekonominin her geçen gün daha da daralmasından kaynaklanıyor. Son günlerde Kurban satışlarının büyük ölçüde düşmesi, kurban pazarlarında hayvanlarını getirip satamayanların eli boş dönmesi veya zararına satması, krizin derinliğini gösteriyor. Pazarlarda alışverişler büyük ölçüde düştü. TESK, otomobil satışlarında ÖTV’nin kaldırılmasını istiyor. Yoksa 5 yılda bir arabalarını yenilemek zorunda olan taksicilerin bu şansının olmadığını belirtiyor. Bunu birçok örnekle de tanımlayabiliriz.

Millet İttifakı henüz bir aday çıkaramadı

Cumhurbaşkanı seçim kararını Parlamento’ya aldırarak bir kere daha aday olma hazırlığında. Televizyonlarda herkes Millet İttifakı’nın adayı kim olmalıdır veya olmamalıdır tartışması içinde. Şu anda kamuoyu araştırmaları bazen farklı sonuçlarda verse Cumhur İttifakı’nın durumu daha iyi… Bu konuda en önemli gelişme muhakkak Millet İttifakı’nın adayının belirlenmesinden sonra gerçekleşecek. Ben iki belediye başkanının gerek İmamoğlu, gerek Yavaş’ın aday gösterilmeyeceğinden hareket ediyorum. Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda fazla ısrarcı değiller. Hedef, herkesin birleştirecek ortak bir aday bulunmasına yönelik. Maalesef böyle bir aday ortaya çıkmamış durumda. Eylül ayından itibaren erken seçim konusunda her türlü atılım yapılacak. Bu konuda Tayyip Erdoğan dış politikayı da büyük ölçüde seçim kampanyasına katacak. Afgan ve Suriyeli sığınmacılar, AB, NATO ve ABD bu seçim kampanyasının vazgeçilmezleri olacak. Bakalım bu konuda muhalefet neler diyecek, ne gibi sonuçlar ortaya çıkacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir